Kanadai erdőtüzek

Nagyobb a füst

Tudomány

Az északi szomszédban tomboló drámai méretű, zömmel megfékezhetetlen erdőtüzek miatt az Egyesült Államok lakóinak harmada él időről időre szinte elviselhetetlen légszennyezettségben. Egyelőre nem is látszik megoldás.

Egy jelentős méretű természeti tűz kialakulásához nem kell más, csak nagy mennyiségű gyúanyag – esetünkben leginkább gyantában gazdag fenyőerdők –, tartós aszály, s idővel mind nagyobb forróság. Ezt követően pár szikra is elég, hogy lángra lobbanjon az égésre kész faanyag: jöjjön tehát néhány inkább száraz, kevés csapadékot hozó zivatar, s a vele járó villámtevékenység. Ezzel meg is kaptuk a május eleje óta tomboló kanadai erdőtüzek receptjét.

Ezek füstje és hamuanyaga nem ismer határokat, és százmilliónyi ember életét keseríti meg napról napra. Nyár eleje óta Kanada és az Egyesült Államok lakosságának jelentős része él időről időre leromló és visszaeső, néha egészen mordori körülmények között. Az utcára lépni veszélyes, nem is ajánlatos: nem csupán a krónikus betegek köhögnek-krákognak és fuldokolnak a füsttől. Számos közép-nyugati, illetve északkeleti nagyváros és kisebb-nagyobb település lakói éltek és élnek egészen valószínűtlen körülmények között. Az ég – mint azt New Yorkban vagy Chicagóban készült felvételek is mutatják – gyakran narancsvörössé változik a számtalan apró hamurészecske és az általuk okozott fénytörési jelenségek miatt. A városokat homály borítja még dél körül is, a füstfelhő látványánál csak a kesernyés, fojtó füstszag rosszabb.

Száraz érzés

Kanada túlnyomó részét 2023 márciusa óta rekordmértékű aszály sújtja. A kritikus szintű csapadékhiány és az átlagosnál jóval melegebb tavasz, majd nyárelő a sűrű, fás növényzettel borított régiókban szinte törvényszerűen vezetett a természeti tüzek kialakulásához. Május elejétől előbb nyugaton, Albertában, Brit Kolumbiában, majd keleten, Új-Skóciában óriási területen csaptak fel a lángok. A jórészt fenyőkből álló erdők pedig nem csupán kiválóan, óriási hőenergia keletkezése közben égnek, de a hő hatására rengeteg illóanyag is felszabadul a sokszor a gyulladási pontot még el sem érő fák anyagának bomlásából. Ezek a levegővel elkeveredő, gyúlékony, szerves, a fenyők gyantájából felszabaduló anyagok pillanat alatt, szinte robbanásszerűen gyulladnak be, amint elérik a kritikus hőmérsékletet. Így jönnek azután létre a félelmetes tűzfalak, amelyeket megfékezni szinte lehetetlen; s az erdőt oltani is életveszélyes, hiszen a tűzoltót körbevevő levegő már maga is belobbanni kész elegy.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.