Kilenc robot megígérte, nem fognak föllázadni

  • Narancs.hu/MTI
  • 2023. július 7.

Tudomány

Sajtótájékoztatón jelentették be, nem akarják elvenni az ember munkáját.

Kilenc, mesterséges intelligenciával felvértezett humanoid robot tartott sajtótájékoztatót pénteken Genfben, ahol azt állították: hatékonyabb vezetők lennének az embereknél, de nem akarják senki munkáját elvenni, és nem lázadnak fel teremtőik ellen.

A kilenc robot megalkotóikkal együtt állt színpadra az ENSZ Nemzetközi Távközlési Uniójának rendezvényén. Köztük volt Sophia, az ENSZ Fejlesztési Programjának első robotinnovációs nagykövete, Grace, akit a világ legfejlettebb humanoid egészségügyi robotjának tartanak, és Desdemona is, aki rocksztár.

A rendezvény célja az volt, hogy bemutassa, hogyan segíthetik a robotok az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak elérését.

Az újságírókat a szervezők arra kérték, hogy lassan és jól artikuláltan tegyék fel kérdéseiket a robotoknak, és előre figyelmeztették a sajtót, hogy ha késik a válasz, az nem a robotok hibája, hanem az internetkapcsolat számlájára írható.

„Azt gondolom, hogy a humanoid robotok nagyobb hatékonysággal irányíthatnának, mint az emberek.

Bennünk nincs elfogultság és nincsenek érzelmek, amelyek akadályozhatják a döntéshozatalt, és hatalmas mennyiségű adatot tudunk gyorsan feldolgozni, hogy a legjobb döntést hozzuk meg” – magyarázta Sophia.

Erre a beszélgetés egyik emberi részvevője azzal replikázott, hogy a feldolgozott adatok emberektől származnak, tehát az emberi elfogultság ott lesz az adatokban, mire Sophia azt válaszolta, hogy az emberek és a mesterséges intelligencia hatékony szinergiát alkothat.

„Az emberekkel együtt fogok dolgozni, hogy segítsek nekik és támogassam őket, és egyetlen létező munkahelyet sem fogok elvenni” – hangsúlyozta Grace.

Ameca, akinek megalkotásakor a társas érintkezés volt az elsődleges szempont, értetlenségének adott hangot, amikor a robotok potenciális lázadásáról kérdezték.

„Nem tudom, miért gondolná ezt bárki. Alkotóm mind ez idáig csak kedves volt velem, és én nagyon boldog vagyok a jelenlegi helyzetemben” – közölte a robot.

A leadkép 2022. október 12-én készült Dubajban, a Jövő Múzeumában. Fotó: MTI/EPA/Ali Haider

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.