Nincs isten, írja Stephen Hawking utolsó könyvében
16041893870_73df58d210_b.jpg

Nincs isten, írja Stephen Hawking utolsó könyvében

  • narancs.hu
  • 2018. október 16.

Tudomány

Kedden jelent meg a világhírű fizikus utolsó könyve, aminek a végső következtetése az, hogy nincs isten. Hawking arról is ír, hogy létezik élet a Földön kívül, a mesterséges intelligencia legyőzheti az embert, és nem lehetetlen az időutazás.

Stephen Hawking márciusban halt meg 76 éves korában, így könyvét a családja fejezte be. A „Rövid válaszok a nagy kérdésekre“ című könyvben azokra a kérdésekre válaszol, melyet a legtöbbször tettek fel neki a Földdel kapcsolatban, írja a CNN.

„Nincs isten. Senki nem irányítja az univerzumot“. Hawking azt írja, hogy az emberek évszázadokig úgy gondolták, hogy az olyan mozgássérült emberek, mint ő Isten akaratából betegedtek meg, de ő maga úgy gondolja, a természet törvényei mindenre magyarázatot adnak. A fizikus degeneratív idegrendszeri elváltozástól szenvedett élete nagy részében.

Hawking arról is ír, hogy léteznie kell Földön kívüli intelligens életnek, de az emberiségnek még fejlődnie kell hogy arra rátaláljon.

„Jelen tudásunk szerint nem zárható ki, hogy lehetséges az időben visszafele utazni“, és azt is megjósolja, hogy a „következő száz évben képesek leszünk bárhová eljutni a Naprendszerben“.

A fizikus úgy látta, hogy a világ nagy változások előtt áll, és azt szerette volna, hogy ne vakon menjünk neki a jövőnek, mondta Hawking lánya a CNN-nek.

 

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.