Kedden elkészült a koronavírus elleni védőoltás első tesztverziója, írja a Time. A vakcina gyártója a Moderna Therapeutic nevű cég, alig 42 nappal a koronavírus (covid-19) genetikai feltérképezése után lett kész a védőoltás első tesztverziójával. Ha minden rendben halad, akár már áprilisban el lehet kezdeni embereken is tesztelni a szert.
Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet egy ebola ellen kifejlesztett szert is tesztel a koronavírus ellen. Ezt már egy olyan páciensen próbálták ki, aki megfertőződése után maga jelentkezett önkéntesen.
Az ebola ellen kifejlesztett Remdesivirrel sikerült eredményeket elérni a covid-19-re hasonlító SARS és MERS vírusok esetében.
A gyógyszercég azért tudott ennyire gyorsan előállni egy vakcinával, mert egy új biotechnológiai módszernek köszönhetően nem kellett nagy mennyiségben kiterjeszteni a vírust. A vakcina egy olyan mRNS-t tartalmaz, ami a DNS-ről íródik át. Az mRNS hatására beindul a gazdasejt fehérjetermelése, és legyártja azt a fehérjét, ami elengedhetetlen a vírus számára ahhoz, hogy fertőzőképes legyen. A fehérjét ezután felismeri az immunrendszer, és antitesteket termel ellene. Amikor tényleg fertőz a vírus, a felszíni fehérjéje már nem éri felkészületlenül az immunrendszert, azonnal fel tud lépni ellene – a szervezet pedig ezzel védetté válik a vírus ellen.
(via Index)