Pásztorgémeket figyeltek meg a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Cserebökényi pusztákon a közelmúltban – adta hírül a nemzeti park.
Előbb a Veker-éri halastavakon, egy lecsapolt tómederben egyet figyeltek meg, majd Nagytőke-Szikháton (Csongrád-Csanád megye) egyszerre nyolc példányt láttak. A marhák közelében eszegettek, az itatónál.
„Különleges látvány volt, ahogyan zsákmányszerzés közben úgy mozogtak, mintha táncot jártak volna. Egy példányon jelölőgyűrűk is voltak: bal lábán egy ornitológiai fémgyűrű, jobb lábán pedig egy háromjegyű kódot tartalmazó, színes gyűrű. Az utóbbi alapján az MME Monitoring Központja megállapította, hogy a pásztorgémet idén júniusban, a szegedi Fehér-tavon gyűrűzték” – közölte a nemzeti park.
A pásztorgém fehér színű, a többi gémfajhoz képest kisebb testű, rövidcsőrű madár. Költési időszakban a feje tetején, a mellén és a háta egy részén narancsságra színűre változik a toll. Elsősorban vízi rovarokkal táplálkozik, de a legelő háziállatokat is szívesen követi, mert az általuk felzavart kisebb-nagyobb rovarokat, sáskákat szereti.
Eredetileg az afrikai szavannákon él, de sikeresen terjeszkedik, és már több kontinensen is költ. Hozzánk a mediterrán vidékekről vetődött el. Előbb csak kóborló példányaival lehetett találkozni, 2011-ben a Hortobágyon már költeni is látták. A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság területén 2017-ben költött először, a Kenderesszigeti-halastavakon. A Kis-Sárréten 2021-ben két pár, 2022-ben 3 pár, 2023-ban pedig már öt pár költését jegyezték fel, idén azonban nem találtak fészken ülő pásztorgémet. Ezért is örültek meg most nagyon a Cserebökényben látott példányoknak, amelyek nagy kócsagokkal, szürke gémekkel és sirályokkal eszegettek együtt.