A Föld és népe

Sok jó ember

Tudomány

Földünk népessége 2022 novemberére meghaladta a 8 milliárd főt. Hogyan lettünk ennyien, megállítható-e az utóbbi kétszáz év rohamos növekedése, és mennyien férünk el a bolygón?

Jól mutatja az emberiség aktuális létszámának felgyorsult gyarapodását, hogy míg az egymilliárd fő elérése 200 ezer évbe tellett (az a napóleoni háborúk idején, 1804-ben következett be), ezt követően már röpke 219 év alatt lettünk 7 milliárddal többen – a glóbusz nyolcmilliárdodik lakója idén november 15-én született meg (nyilvánvalóan a becslések szerint).

A kutatók szerint a Föld népessége gyakorlatilag a 14. századi nagy pestisjárvány lecsengése óta folyamatosan növekszik (akkor úgy 370 millióra eshetett vissza). A gyarapodást az utóbbi évszázadok háborúi, népirtásai, járványai és élelmezési krízisei is csupán csekély mértékben fékezték. Sokkal nagyobb szerepet játszott a népesség alakulásában a termékenységi ráta alakulása, ami a modernizálódó közösségekben többnyire mindenhol csökken, és a halandóság, amelynek a mutatói viszont a Föld legnagyobb részén rohamosan javultak az elmúlt időszakban. Ezen belül is a járványok elleni mind eredményesebb küzdelem, az orvosi ellátás hatékonyabbá válása még a legelmaradottabb régiókban is csökkentette főként a csecsemő- és gyermekkori halálozást, ami változatlan termékenységi mutatók mellett önmagában is népességrobbanáshoz vezetett. A modern mezőgazdasági technológiák elterjedése jóval több ember eltartását tette lehetővé az olyan területeken is – például Ázsiában, Afrikában, Latin-Amerikában –, ahol korábban a táplálékhiány fékezte a sokasodást. Mindeközben nőtt a születéskor várható élettartam, és csökkent a felnőttkori halandóság is. Mindazonáltal a Föld népességének gyarapodása soha nem volt egyenletes a világ egyes régióban, így ebből a szempontból sem különleges a mai helyzet, amikor a szaporulat túlnyomórészt Afrika, részben egyes ázsiai és latin-amerikai régiók népességrobbanásának köszönhető. A gazdagabb országok közül számosban csupán a bevándorlás miatt növekszik létszám, ennek híján inkább csökken a lélekszám. Jellemző az is, hogy a legdinamikusabb gyarapodást akkor mutatta a Föld népessége, amikor a fejlettebb, gazdagabb régiókban már csökkent a növekedés üteme, ám a kevésbé fejlett régiókban hirtelen emelkedni kezdett.

Mérföldkövek

A leggyorsabban, évente átlagosan 1,8 százalékkal 1955 és 1975 között nőtt a Föld népessége. Ezen belül is akadt egy olyan ötéves periódus 1965 és 1970 között, amikor a gyarapodás elérte az évenkénti 2,1 százalékos szintet.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.