Interjú

„Száz emberből több mint egy”

Duda Ernő genetikus a génmódosításról, a biológiai nemekről és a politika fölösleges beavatkozásairól

Tudomány

A szegedi egyetem professzor emeritusa a korona­vírus-járvány idején vált széles körben ismertté fel­világosító munkája folytán. E tevékenysége miatt nem­egyszer szemrehányást kapott a kormányhű sajtótól. Az idén Széchenyi-díjjal ismerték el életpályáját.

Magyar Narancs: Ön hivatalosan genetikus. Hogyan keveredett a vírusok közelébe?

Duda Ernő: Amikor érettségiztem, 1961-ben, a genetikáról jóformán azt sem tudtuk, hogy létezik, hiszen a szovjetek burzsoá áltudománynak tartották, és még a hatvanas években is sok követője volt a Sztálin-díjas Liszenkónak Magyarországon. De a középiskolában tanított biológia sem különösebben keltette fel az érdeklődésemet.

MN: Hanem?

DE: A fizika meg a kémia iránt érdeklődtem. Kedvenc tantárgyaim voltak, jóval többet tudtam a középiskolás anyagnál. Apámat ’56 után lecsukták, és nem sokkal az egyetemi felvételi vizsgám előtt szabadult a börtönből. Hiá­ba volt maximális pontszámom, nem vettek fel az egyetemre, így elmentem segédmunkásnak a Hungária Vegyi Művekbe. Azonban nem volt – már akkor sem – elegendő szak­tanár. Tanév közben, a félévi vizsgák előtt egy-két héttel vagy harmincan kaptunk egy levelet az egyetemről, hogy ha biológia–kémia szakos tanárnak jelentkezünk, oda fölvesznek bennünket. Volt köztünk, aki orvosnak, állat­orvosnak vagy fizikusnak készült. A harmadik év végén lehetett specializálódni. Addigra felismertem, hogy a biológiának is van egzakt tudományága: a genetika. Miután a kémiában már nem sok újat tudtak mondani, fölvettem ahelyett a genetikát. Tehát hivatalosan bioló­giatanár és genetikus vagyok.

A diploma megszerzése után az egyetem Orvosi Vegytani Intézetébe kerültem. Ennek a vezetője Straub F. Brunó professzor – egyúttal a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke – volt. Ő győzte meg az állami vezetőket, hogy létre kellene hozni egy molekuláris biológiai intézetet. Szeged mellett döntöttek, hiszen egykor Szent-Györgyi Albert és tanítványa, Straub is ott dolgozott. Így került Szegedre az intézet, és a prof. lett az igazgató, aki Pesten összeválogatott egy csapatot, amelybe én is belekerültem.

MN: Szívesen ment?

DE: Pesti kutatókat vidékre csábítani nem volt annyira könnyű. Az egyik mézesmadzag az volt, hogy akik öt évet lehúznak a Szegedi Biológiai Kutatóintézetben, egy-egy évre elmehetnek nyugati tanulmányútra. Az már elég komoly attrakció volt, hiszen akkoriban Cseh­szlovákia vagy az NDK jelentette a külföldet.

MN: Önnek viszont a Washington University, St. Louisban.

DE: A főnökömmel azt kutattuk, a baktériumok miként tudják a különféle szervetlen sókból meg cukorból előállítani a nekik szükséges összes aminosavat. Milton Schlesinger, aki meghívott engem, szintén ezen a témán dolgozott, de mire kimentem, addigra már a vírusok szaporodását kezdte tanulmányozni.

MN: A feleségével, Borsodi Anna neurokémikussal utazott az Egyesült Államokba.

DE: Sőt kivételesen még a gyerekünk is velünk jöhetett: a fiam már óvodás volt, majd ott kezdett iskolába járni.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Apa megsebesült, ezért anya hadikórházat nyit

A háborúk emberi történeteken át nézve nagyon hasonlóak, ezekre és a hozzájuk kötődő emlékhelyekre sokfelé turizmus épül. De míg az olasz temetőkben olyan feliratokat lehet olvasni, hogy az ott nyugvó ellenfelek testvérek lettek a halálban, ez a szellemiség a régiónkban kevésbé érvényesül.