Lemond orosz akadémiai tagságáról Krausz Ferenc

  • narancs.hu
  • 2025. április 9.

Tudomány

A tudomány ne legyen bűnrészes! – fogalmaz a Nobel-díjas tudós.

Lelkiismereti okokra hivatkozva lemondott az Orosz Tudományos Akadémia-tagságáról Krausz Ferenc, a 2023-as fizikai Nobel-díj kitüntetettje. A fizikus tegnapi közleményében hangsúlyozta: a nemzetközi tudományos együttműködés rendkívül fontos számára, ám az akadémia hallgatása az Ukrajna ellen elkövetett háborús bűnökkel kapcsolatban elfogadhatatlan számára.

„A globális tudományos közösség tagjaként elengedhetetlennek tartom, hogy kiálljunk a nemzetközi jogot és az emberi jogokat sértő cselekmények ellen. Mélységesen zavar az Orosz Tudományos Akadémia hallgatása ebben az ügyben. Ez sérti a tudományos integritás és az etikai felelősségvállalás elveit, amelyeket a tudományos intézményeknek tiszteletben kellene tartaniuk”

– fogalmazott Krausz.

A fizikus arra is emlékeztetett, hogy számos tudományos intézmény már megszakította kapcsolatait az orosz akadémiával, és ő sem tudja tovább vállalni a tagságot egy olyan szervezetben, amely nem határolódik el a nemzetközi jogot sértő orosz lépésektől.

Felhívásában azt írja:

„Felhívom az Orosz Tudományos Akadémiát, hogy gondolja át álláspontját, és befolyásos hangját használja fel a béke, a nemzetközi jog tiszteletben tartása és az emberi jogok védelme érdekében. A tudománynak a haladás és a megértés erejét kell képviselnie, nem pedig szenvedést és pusztítást okozó cselekedetekben kell bűnrészesnek lennie.”

Krausz Ferenc saját alapítású, Science4People nevű szervezete révén idén tavasszal Ukrajnában járt, ahol többek között bunkerekben tartott tudományos előadásokat Serge Haroche francia fizikussal. A látogatás során személyesen is megtapasztalta a háború pusztítását, ami megerősítette benne az elhatározást, hogy nyilvánosan is elhatárolódjon az orosz tudományos közösség hivatalos álláspontjától. Krausz a Nobellel járó pénzjutalmat is a Science4People munkájába fektette.

Krausz Ferenc pályájával 2023-ban írt cikkünkben foglalkoztunk. A tudós nevéhez a kormányzat égisze alatt megvalósuló, ellentmondásos tudományátalakítási kísérletek is fűződnek, ezekről itt lehet olvasni. De olyan is volt, hogy Krausz a pedagógusok mellett emelt szót, amit az MTI nemes egyszerűséggel kihagyott a híradásából.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.