Kedves Olvasónk!
Ez az írás egy nagyobb anyag részeként a Magyar Narancs 2022. február 24-i számában jelent meg. Most ezt a cikkrészletet ebből a lapszámunkból széles körben, ingyenesen is hozzáférhetővé tesszük.
Részben azért, mert fontosnak tartjuk, hogy minél többen megismerkedjenek a tartalmával, részben pedig azért, hogy megmutassuk, érdemes a Narancsot megvásárolni is, hiszen minden számban hasonlóan érdekes cikkeket találhatnak – és a lap immár digitálisan is előfizethető, cikkei számítógépen, okostelefonon és tableten is olvashatóak.
A magyarnarancs.hu-n emellett a továbbiakban sem csak fizetőfal mögötti tartalmakat találnak, így mindig érdemes benézni hozzánk.
Visszavárjuk!
A szerk.
Asztalos Éva 2019-ben – amikor a helyi ellenzéki szövetség megnyerte az önkormányzati választást – a DK színeiben lett önkormányzati képviselő az érdi közgyűlésben, frakciója az egyik fontos testület, a jogi és közbiztonsági bizottság élére delegálta. Asztalos ennél többre vágyott, és amikor kiderült, hogy a DK nem őt, hanem Bősz Anett parlamenti képviselőt indítja az Érdet is magában foglaló országgyűlési választókerületben, 2020 szeptemberében kilépett a pártból. Lapunknak akkor azt mondta, Bősz Anett előretörése befolyásolta a döntését, de abban más is közrejátszott. Asztalos a 2021-es, Bősz által fölényesen megnyert ellenzéki előválasztáson nem vett részt; távolmaradását azzal magyarázta, hogy elégedetlen a pártok kialakította szabályokkal, győzelme esetén különben sem szeretne beülni egyetlen parlamenti frakcióba se. Mindeközben a városi közgyűlésben továbbra is a Szövetség Érdért ellenzéki frakcióban dolgozott.
Az országos választások közeledtével a szövetségeseivel addig együtt szavazó politikus magatartása érdi forrásaink szerint jelentősen megváltozott. A fordulópont a korábbi fideszes alpolgármester, a korrupciógyanús botrányok miatt elhíresült Bács István ügye volt. Érd LMP-s alpolgármestere, Tetlák Örs azt kifogásolva, hogy a kormánypárti politikus nem tüntette fel 2020-ra vonatkozó vagyonnyilatkozatában a cégének adott 71,5 milliós kölcsönét, tavaly nyáron vizsgálatot kezdeményezett a jogi és közbiztonsági bizottságnál.
A testület elnökeként Asztalos nem kapkodta el az eljárást, majd megelégedett azzal, hogy Bács csak 33,5 millióról elszámolva kijavította a nyilatkozatát.
Amikor a döntéssel elégedetlen Szövetség Érdért frakció idén január közepén az ügyet a közgyűlés elé akarta vinni, a bizottság elnöke a testület tagjainak megkérdezése nélkül visszavonta a vonatkozó – Bácsot amúgy felmentő – előterjesztést; a közgyűlést az utolsó pillanatban SMS-ben kellett lefújni. „Finoman szólva nem jeleskedett abban, hogy megszorongassuk Bácsot” – mondta lapunknak Csőzik László polgármester, hangsúlyozva: a közgyűlési szavazás ellehetetlenítésével Asztalos elérte, hogy kifussanak a határidőből, és ezzel Bács megússza a számonkérést. A frakció ezt követően nagy arányban (22 igen, 3 tartózkodás) kizárta a politikust. Asztalos ellentámadásba ment át, és amikor a Fidesz február elején összeférhetetlenségi és méltatlansági eljárást indított a polgármesterrel szemben, az általa vezetett, sebtében összehívott rendkívüli bizottsági ülésen a fideszesekkel szavazott Csőzik ellen. A polgármester Bősz Anett férje.
Asztalos független jelöltként kezdte gyűjteni az ajánlásokat, és a volt fideszes polgármester, T. Mészáros András pedig megosztogatja a Facebookon a róla szóló cikkeket. „A Fidesz úgy szerepelteti a fake news médiájában, mintha két bivalyerős baloldali jelölt indulna a kormánypárti Aradszki András ellen” – mondta Csőzik, hozzátéve, szerinte ez érdemben nem képes befolyásolni a választás eredményét, mert Asztalosnak alacsony az ismertsége.
A polgármester elleni február 10-i közgyűlési szavazásról – amelyet Csőzik megnyert – Asztalos a fideszesekkel együtt vonult ki. Az ülést rögzítő, a YouTube-on elérhető felvételen jól látható, hogy Bács alpolgármester hozzá hajolva hívja ki a teremből a volt baloldali képviselőt. Báccsal Asztalos korábban sem volt rossz viszonyban, a közösségi médiában például feltűnt egy olyan kép, amelyen együtt látható a fideszes politikus – szintén közszereplő – feleségével.
„Az embereknek elegük van a pártokból, és úgy érzik, az ellenzéki szövetség jelöltjei hiteltelenek, ezért nem is akarnak rájuk szavazni” – mondja Asztalos, amikor az indulásáról kérdezzük. Állítása szerint
a választóktól azt hallja, nem egészséges, hogy Érd város polgármestere és az országgyűlési képviselőjelölt férj-feleség kapcsolatban van, mert a térség többi városát ez negatívan érintheti.
Azért harcolnak, hogy ne legyenek összefonódások a politikában. Azt a vádat elutasítja, hogy a Fidesz embere lenne, mindig is baloldali érzelmű volt. Nem kommunikál a kormánypárttal, nem érkezett hozzá informális megkeresés. A kormánypárti média sem kereste meg eddig egy alkalommal sem, csak a Facebook-bejegyzéseit használják fel. Bács István ügyéről azt mondta, megállapították, hogy valótlan a korábbi alpolgármester vagyonnyilatkozata, viszont nem voltak meg a törvényi feltételek az összeférhetetlenség megállapításához, ezért vonta vissza az előterjesztést. „Azért zártak ki a frakcióból, mert a bizottság hozott egy jogszerű döntést” – magyarázza. Szerinte amúgy nem jó, hogy Aradszki András jelenlegi kormánypárti országgyűlési képviselő és Érd városa között nincs a fejlesztésekben együttműködés; úgy véli, erre személyi viszonyoktól függetlenül szükség volna.
Álellenzéki és kamupártok indította jelöltekkel korábban már foglalkoztunk egy cikkünkben a Narancs.hu-n:
Kedves Olvasónk!
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!