A diáktüntetők nyilvános vitára hívják Orbánt. De vajon ki mer-e állni eléjük Magyarország miniszterelnöke?

  • - gm -
  • 2018. január 31.

Villámnarancs

Elég biztosak vagyunk a válaszban.

A magyar oktatási rendszer helyzete miatt nyilvános vitára hívják Orbán Viktort a január 19-i diáktüntetés szervezői. Mivel a demonstráló fiatalok 12+1 pontjáról nem kezdődött semmiféle egyeztetés, pontosabban az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) nagyban tojt a közoktatás legfontosabb résztvevőire, a szervezők a kormányfőhöz fordulnak. Mai sajtótájékoztatójukon azt mondták a diákok képviselői, hogy ha a miniszterelnök nem válaszol nekik jövő szerdáig,

február 23-án ismét tüntetni fognak.

Így tüntettek január 19-én.

Így tüntettek január 19-én

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt


Vagyis február 23-án tüntetés lesz. Azért mondjuk ezt ilyen bátran, mert a magukért kiálló fiatalok olyasvalakit hívtak vitára, aki az elmúlt 12 évben nagyban került mindenféle olyan helyzetet, ahol valaki szembesíthette volna bármivel is. Volt, hogy szimplán csak kitért a válasz elől, előfordult, hogy a Parlament függönye jelentett menedéket, de olyan is volt, hogy a mindig figyelmes Havasi Bertalan intézte el, hogy senki ne tehessen fel semmilyen kérdést Magyarország miniszterelnökének. Ettől persze még ugyanúgy rémes, hogy ma tulajdonképpen politikai sci-finek lehet nevezni azt, hogy Orbán majd elmegy vitatkozni a diákokkal, és azon lesz, hogy ezeknek a hetente akár 40 órákat is a padokban szenvedő fiataloknak kicsit is jobb legyen.

Nyugodtan kijelenthető, hogy ez semmiképpen sem fog megtörténni.

Ám ettől még nem rossz húzás ez a diákok részéről. Mert normálisan működő országban tök természetes lenne, hogy az ország számon kérhető vezetője elmegy beszélgetni, vitatkozni a fiatalokkal, és együtt megpróbálják megoldani a problémákat. Szóval a tett, hogy majd Orbán távol marad mindettől, esetleg küld valami szép levelet, egy félmondattal válaszol, megint csak azt mutatja meg, hogy a király meztelen.

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.