Palkovics László innovációs és technológiai miniszter megerősítette, amit eddig csak sejteni lehetett, hogy valóban Maróth Miklós klasszika-filológus fogja vezetni az Akadémiáról leválasztott kutatóhálózatokat - írja a hvg.hu.
|
A lap forrásai úgy nyilatkoztak, Lovász László, az MTA elnöke "szinte az utolsó pillanatig gondolkodott, elfogadja-e" Palkovics jelöltjét. Ehhez képest a miniszter meg úgy nyilatkozott, hogy Maróth "teljes mértékben konszenzusos jelölt" volt. A hvg.hu azonban akadémiai körökből úgy értesült, Lovász diktátumszerű ajánlatot kapott.
Mindeközben Lovász a 168 órának adott interjújában elmondta, volt, hogy közel állt a lemondáshoz az akadémia függetlenségéért a kormánnyal folytatott harcban:
"A tárgyalások nehezek voltak. Többször nézett ki úgy, hogy van megegyezés, aztán mégis fel lettek rúgva. A legelején, amikor az Akadémia finanszírozását megváltoztató törvény kijött, nagyon közel kerültem ahhoz, hogy tiltakozásképp lemondjak. Máig sem tudom, hogy jó vagy nem jó, de egyeztetve a többi választott vezetővel azt mondtuk: ha felállunk, akkor nem képviseli senki az Akadémia érdekeit, hiszen hónapokba telik, amíg új elnököt választanak. Ezért a harcot választottuk. Azóta, úgy érzem, folyamatosan lépéskényszerben vagyok."
Arról, hogy ki az a Maróth Miklós klasszika-filológus, és milyen viszonyt ápol Orbán Viktorral, a 2005-ös portrénkban olvashat részletesen:
A tudós hatalom - Maróth Miklós klasszika-filológus, orientalista pályaképe
Tudományos közéletünk erős embere, s a konzervatív katolikus szellemiség egyik legfőbb hazai letéteményese. Megannyi magas poszt betöltőjeként formális és informális hatalma jószerivel a bölcsészettudományok teljes körére kiterjed, s szintúgy a felsőoktatás tekintélyes hányadára. Az alábbiakban e plenipotens, ám a szélesebb közvélemény előtt szinte teljesen ismeretlen férfiú eddigi életútjának és elérményeinek bemutatására teszünk kísérletet.