Az Európai Bíróság csütörtök reggel kihirdetett ítéletében helybenhagyta a júniusban közzétett főtanácsnoki véleményét: eszerint a magyar kormány uniós kötelezettségszegést vitt véghez, amikor az igazságos menekültügyi eljáráshoz való tényleges hozzáférés biztosítására irányuló kötelezettségének nem tett eleget. Az ítélet szerint a magyar hatóságok jogellenesen tartották őrizet alatt a tranzitzónákban a Magyarországon keresztül az EU-ba érkezett menekülteket, megsértve a nemzetközi védelem iránti kérelmüket és kiutasításához kapcsolódó uniós jogszabályokat - írja a hvg.hu.
A bíróság kimondta: a magyar kormány a menedékkérőknek a tranzitzónákban történő jogellenes őrizetben tartásával és a harmadik országok Magyarországon jogellenesen tartózkodó állampolgárainak jogellenes kiutasításához kapcsolódó eljárási garanciák megsértésével is az Európai Unió szabályaival ellentétesen cselekedett. Azzal, hogy a magyar kormány kötelezővé tette a tranzitzónába lépést, majd drasztikusan korlátozta a naponta megvizsgált kérelmek számát, megakadályozza, hogy a menedékkérelmezők megfelelően benyújtsák kérelmüket - áll az ítéletben.
"Különösen aggályos a luxembourgi testület szerint, hogy miközben az őrizetbe vétel kapcsán szigorú írásos indoklási kötelezettség és garanciák vonatkoznak a tagállamokra, addig azt a magyar hatóságok automatikusan alkalmazták szinte mindenkire, kivéve a 14 év alatti kísérő nélkül érkezett kiskorúakra. A magyar szabályok általános és automatikus jellege miatt nem teszik lehetővé, hogy a kérelmezők e garanciákban részesüljenek a bírák szerint" - írja a hvg.hu.