Nagyon nem jöttek be szegény Orbán Viktor várakozásai Trumppal kapcsolatban, a Magyar Idők már mosdatja is a miniszterelnököt

  • narancs.hu
  • 2017. április 21.

Villámnarancs

Nincs könnyű dolguk.

Nehéz nem emlékezni arra, hogy Orbán Viktor milyen lelkesen üdvözölte Donald Trump megválasztását, Bayer Zsolték még szimpátiatüntetést is szerveztek Trump tiszteletére, Németh Szilárd meg pezsgővel köszöntötte az USA vezetőjét. Az új elnök beiktatása óta már három hónap eltelt, ám Orbán még a Fehér Ház közelébe sem jutott, nemhogy egy Trump-találkozó összejött volna. Azt is hiába várta a magyar kormány, hogy majd a CEU elleni támadásukkor az új adminisztráció melléjük áll, ez egyáltalán nem így történt.

Nehéz dolga lehet hát most a kormánysajtónak, lassan nem azt kell kommunikálni, hogy Trump az új barát, hanem hogy ő az új ellenség. De láthatólag ez nem okozott gondot Fricz Tamásnak, a Civil Összefogás Fórum (CÖF) egyik alapítójának, aki nagyot ment a mai Magyar Időkben, hogy úgy tűnjön, a gonosz „globalista elit” hatalmába kerítette ezt az amúgy végtelenül jó embert.

„Donald Trump szíriai beavatkozását nyugodtan felfoghatjuk úgy, hogy az elnök alávetette magát a demokrata és republikánus elit hagyományos oroszellenességének, amely a globalista pénzügyi körök geopolitikai terveinek, az egypólusú világrend megteremtése koncepciójának is tökéletesen megfelel” – írja a Fricz, de azt is nyugodtan hozzátehetné, hogy a háttérhatalom kerítette hatalmába Trumpot.

A cikk végkövetkeztetése egyébként az, hogy most némi fenntartással és realistán kellene kezelni Trumpot, nem szabad elájulni, sőt még megváltónak sem érdemes tartani. Persze, Fricz szerint Orbánra mindig lehet számítani: „Jobb, ha csak magunkra számítunk. Az a legtöbb esetben bejön.”

Ez nyilván így van, ha a derék CÖF-alapító mondja, ám mi mégis idéznénk egy korábbi, november 17-i írását, amelyben Trumpot úgy üdvözli, mintha maga a messiás jött volna el közénk: „Trump kristálytisztán látta ezt, és tudatosan vállalta a brutálisan nagy erőkkel szembeni küzdelmet annak érdekében, hogy a világ jelenlegi, alapvetően eltorzult, igazságtalan, globális uralomra épülő szerkezete megváltozzon. (…) Trump tehát valójában nem egy párt, hanem egy társadalmi mozgalom vezetőjeként lépett fel, amely mozgalom a Wall Street-i bankár- és multinacionális elit (tehát a nem amerikai, hanem globális erők) ellen lép fel, azaz nem politikai, hanem társadalmi küzdelmet vív.”

Változnak az idők.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.