Orbán Viktor eleresztette élete egyik legaljasabb hasonlatát

  • narancs.hu
  • 2015. szeptember 18.

Villámnarancs

Erős a mezőny, tudjuk, de a lelőtt terrorista még Orbán Viktor hazug mondatai közül is kiemelkedik.

„Szerbia irányából felfegyverkezett támadás érte a magyar államhatárt” – mondta sok egyéb mellett ma Orbán Viktor az állami rádióban. Az egyszeri magyar rádióhallgató valószínűleg már nem várta meg a kormányfő mondókájának végét, hanem gyorsan összepakolta a kis cókmókját, és elindult az óvóhely felé – ugyanis Orbán egy háborúban álló, ostromlott ország képét vázolta fel, amelyet délről „szervezett támadások” érnek, miközben nyugatról is folyamatosan „támadják”.
Ez a félelemkeltő, háborús retorika tartogatott egy különösen erős párhuzamot is. Orbán méltatta a magyar rendőröket, akik „a testükkel megvédték a magyar államhatárt, úgy, hogy közben nem alkalmaztak olyan eszközöket, mint mondjuk legutóbb Berlinben, ahol már le is lőttek egy embert a napokban”. Aki nem ismeri a történetet, amire Orbán utal, joggal gondol arra, hogy Németországban rendszeresen lőnek agyon menekülteket, legutóbb Berlinben, máskor meg máshol.

false

 

Fotó: MTI/Burger Barna


A két helyzetnek azonban az égvilágon semmi köze egymáshoz. Legutóbb Berlinben az történt, hogy egy korábban terrorista szervezkedésben való részvételért elítélt, Berlinben élő iraki férfi késsel támadt egy rendőrnőre, ezért annak egyik kollégája, hogy mentse társa életét, lelőtte a férfit.
És Orbán szerint ez az eset párhuzamba állítható a déli határon köveket dobáló, elkeseredett menedékkérőkkel. Miért? Azért, mert az iraki férfi is muszlim, meg a menekültek is azok, és „azok” már csak ilyenek? Vagy mit gondol, hogy a német rendőrnek nem kellett volna megvédenie a társát? És a magyar rendőrök tényleg azért végzik jól a dolgukat, mert egy német rendőr lelőtt egy férfit Berlinben, ők meg nem?

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.