Orbán-bányák, Orbán-bányászok: megdöglött a főnök bányalova, de vágtat tovább

  • narancs.hu
  • 2015. november 11.

Villámnarancs

Természetesen sem Orbán, de Hoppál sem nyilatkozik a buktáról. Mit is mondhatnának, talán azt, hogy a magyar reformok működnek, a kivétel pedig erősíti a szabályt?

„Magyarországon kultúrája volt a bányászatnak, nemzetközileg elismert szakemberek és jól képzett vájárok dolgoztak egykor, húsz éve azonban kitalálták, hogy a bányászatnak nincs jövője, mára pedig a képzésük is megszűnt. Már szinte szégyellni kell, ha egy országnak szene van, és ki akarja bányászni” – mondta egykor Orbán Viktor, ugrott is a sok kisinas, Komlón beindították a vájárképzést. Hoppál Péter celebrálta a rajtot, a tanévnyitón azt mondta: „a leendő vájárok azzal, hogy szenet termelnek majd, a magyar állam függetlenségét is védik”.

false

 

Fotó: fortepan.hu

A közönség persze nem kérdezte, mégis, hol a fenébe védjük a függetlenséget, ha nincs működő bányánk, meg hogy ne tessék már minket hülyíteni, van nekünk épp elég bajunk, mi több, talán még meg is tapsolták az államtitkár urat… Úgyhogy 2014-ben Komlón beindult a vájárképzés. 12 embernek.

Ám úgy tűnik, ez is több volt a soknál. A Bama.hu megtudta, hogy egy év után ennek a tucatnak is a fele otthagyta a szakot, amit idén – mivel csak négyen jelentkeztek – már el sem indítottak.

Természetesen sem Orbán, de Hoppál sem nyilatkozik a buktáról. Mit is mondhatnának, talán azt, hogy a magyar reformok működnek, a kivétel pedig erősíti a szabályt?

Így aztán azok a komlói szerencsétlenek, akiket rátettek a „vájárvonalra”, tolják tovább a nem létező csillét. Ha nem mennek a fiatalok, induljon a felnőttképzés jövő januártól! Nyolc csávó kellene, hogy elindíthassák, de talán ez is rengeteg ember, mert jelenleg a „toborzás” zajlik.

Mi persze kíváncsiak lennénk arra is, hogy ez a kis kiruccanás a vájárképzés mélyére mégis mennyibe fájt nekünk eddig, mennyibe fog a jövőben. Mert ha egyszer a főnök megmondta, hogy vájárt kell képezni, akkor képezve is lesznek a vájárok. Előteremtik azt a nyolc embert, khm, akár a föld alól is…

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.