Úgy látszik, a Jobbiknál mindenki megbolondult

  • narancs.hu
  • 2015. február 2.

Villámnarancs

Tegnap Bokros Lajos egy olyan nemzetiszínű lobogót lengetett, amelynek közepére kör alakban az EU csillagos zászlóját illesztették. A Jobbikot megütötte a Guttman a látványtól.
false

Kicsit bénán néz ki, de teljesen világos, hogy mit akar jelenteni, ám az egészen biztos, hogy Bokros nem szélsőjobbos bikáknak szánta vörös posztóként. De hát ezek már csak ilyenek, azon se háborodtak fel volna jobban, ha a pártelnök Lenin-képpel ment volna tüntetni. Murányi Levente nevű talpasuk mindjárt fel is szólította – persze nem Bokrost, hanem – a „baloldalt”, hogy „tartsa távol magát az ’56-os lyukas zászlótól”.

A Pesti Srácok Intézet (az meg mi a túró lehet?) igazgatója egyebek mellett ezt írja: „Amikor 1956-ban mi, magyarok fegyverrel a kézben visszavettük az 1945 után elvett szabadságunkat, akkor vágtuk ki nemzeti trikolórunkból a rákosista címert vörös csillagával együtt. Határozottan felszólítjuk a hazai baloldalt, szabadságunk jelképétől tartsa távol magát, és se jelképünkre, se szabadságunkra ne tegyen semmilyen színű vagy formájú csillagot! Ne foglalkozzon vele, ha csupán rombolásukra képes!”

Egyébként Murányi magánügye, ha paranoiás, és rosszul érzi magát, ha nem komcsizhat egy kiadósat háromszor egy nap, ám az ég szerelmére, árulja már el nekünk – ha nem ő, akkor a pártja –, hogy ezzel a szöveggel valójában mit akart/ak kifejezésre juttatni? Mert mi tényleg csak úgy tudjuk megfejteni, hogy ma is elgurult…

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.