Visszhang: film

A kúria

  • SzSz
  • 2021. november 24.

Visszhang

A Barbara Hershey játszotta Judith a nyitójelenetben épp’ a 70. születésnapját ünnepli szerettei körében.

Nemcsak gyönyörű, de valósággal kivirágzik családja társaságában, mígnem jön egy rosszullét, Parkinson-kórral diagnosztizálják, ő pedig úgy dönt, nem lesz senkinek a terhére, ezért inkább elvonul egy idősotthonba.

A címbeli kúria tipikusan arisztokratikus épület, amelynek vízköpőiről és ódon kopogtatóiról már messziről üvölt, hogy itt bizony sötét üzelmek zajlanak a takarásban. Természetesen így is van: az idős bentlakók rémeket látnak, képzelődnek, ápolóikat lopással vádolják – mindez az egyre erősebb demencia jele is lehetne. A kúria azonban viszonylag hamar letér a hintapolitikát játszó pszichothrillerek útjáról – egy rövid ideig lengeti ugyan, hogy Judith és társai csak betegségük miatt hallucinálnak, de aztán inkább a könnyebb utat választja, és az első adandó leágazásnál letér az olcsó horrorok felé.

manor1008

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.