Visszhang: film

Gyűlölök és szeretek

  • SzSz
  • 2022. január 26.

Visszhang

Utálat és szerelem között keskeny a mezsgye.

E kopottas mondás a szokásos magyarázattal (mindkettő felforgatja a gyomrod, megkavarja az alvási és étkezési szoká­sai­dat és hevesebb szívverésre késztet) még a film elején elhangzik, csak hogy biztosan a megfelelő szemüveggel nézzük az eseményeket. Egy közhely azonban ma már kevés az üdvösséghez, így Peter Hutchings filmje bedob egy másikat is: soha ne ítéld meg a könyvet a borítójáról! Ez is ugyanolyan, a teljes mozit magyarázó okosság, mint az előbbi, viszont a kifejtése jóval finomabb: Lucy egy komoly irodalommal foglalkozó kiadó asszisztense, míg Joshua cége sportolók életrajzaival és szexi, tartalmatlan könyvekkel foglalkozik. Miután a vállalatok egyesülnek, a két pofátlanul vonzó fiatal egy irodába kényszerül. Annyira utálják egymást, hogy már az első pillanattól nyilvánvaló, hogy egymásba szeretnek, a film pedig végigmegy a romkomok összes előírásán és szabályán: van egy vicceskedő, jó tanácsokkal szolgáló mellékszereplő, munkahelyi kihívás, a játékidő háromnegyedénél pedig érkezik a szokásos, a viszonyokat még egyszer, utoljára összekuszáló bonyodalom is. Egyedüli meglepetést Joshua alakjának fokozatos árnyalása okoz, ő lenne az a bizonyos könyv, amelynek nemcsak a borítója kívánatos.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.