visszhang: film

Négy gólya

  • SzSz
  • 2024. szeptember 4.

Visszhang

A szüzességelvesztős tinifilmek terén a 2007-es Superbad – avagy miért ciki a szex? óta nem sok fejlemény történt.

Nem is csoda, hiszen a szüzességről és a tinikről sem lehet már olyan szabadon és nyíltan, politikai korrektség nélkül beszélni: a bullying és online zaklatások ko­rában, a #metoo és a Time’s Up mozgalmak után nehéz már ne­vetni a pubertáskor gyötrelmein. A Négy gólya épp ezért olyan, mint egyfajta időkapszula, amelyet a mesterséges intelligencia állított elő, hogy megmutassa az eljövendő koroknak: egykor létezett egy ilyen filmzsáner is. Dave és John Chernin író-rendező páros (első játékfilmjük olyan sorozatok után, mint a Felhőtlen Philadelphia és a Mick kell a gyereknek!) ugyanis szégyentelenül előcitálja a műfaj valamennyi toposzát, és nem rest lehajolni az undorító poénokért sem: az egyik történetszál csúcspontja, amikor a suli legcsinosabb lánya öntudatlan állapotban összepiszkít egy kocsit. Ez a Meglógtam a Ferrarival Teslára optimalizált változata, de a már emlegetett Su­perbad is visszaköszön: hőseink újonc gimnazistaként életük első és legnagyobb bulijára készülnek. Mindenki mást vár az eseménytől: összejönni a kiszemelt leányzóval, kilépni a bátyó árnyékából, levetni a gátlásokat, vagy épp egy csúf ragadványnevet. Mindezeket így, egyben és külön-külön is ezerszer láthattuk már, nem újdonság tehát a film üzenete sem arról, hogy merjünk önmagunk lenni – csak épp furán mutat egy olyan moziban, amelynek egyetlen eredeti figurája Bobby Cannavale elvált, bulira éhes tanárfigurája.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”