Koncert

A másik sziget

INmusic Festival – Zágráb

Zene

Az idén úgy alakult, hogy júniusban rendezték a legjobb koncerteket térségünkben. De aki egy belépővel akart megnézni egy csomó, nagyon jó zenekart, annak a zágrábi INmusic Festivalra kellett ellátogatnia.

Ma már a 100 eurós belépő olcsónak mondható, ráadásul a helyszín sem mindennapi: sziget ez is, amelyet egy mesterséges tó vesz körül. Aki először jár itt, annak furcsa lehet, hogy a háromnapos eseményt mindig hétfő és szerda között rendezik meg, és hogy meglepően sok a 40+-os látogató.

Június 23.

Ha nem számítjuk az ún. Hidden Stage-et és az egyéb alkalmi megnyilvánulásokat, két színpadon váltják egymást a fellépők, így nincs üresjárat. Az első napon a tavalyi Szigeten is megfordult angol Yard Act nyitja a nyugati zenekarok sorát. Rettenetes bajuszok, meglehetősen funkciótlan háttérvokalista lány, és szimpatikus előadásmód – nagyjából ennyivel összefoglalható a produkciójuk. A leedsi gárda dumálva éneklő frontembere, James Smith folyamatosan dicséri a közönséget, hozzátéve, hogy a zenészek épp megsülnek a színpadon, de ezzel a nézők is ugyanígy vannak. A legnagyobb sikert a We Make Hits című tavalyi daluk aratja, de remek fogadtatásra lel a politikai üzenetekkel megspékelt 100% Endurance is.

Ezután a kisebb World Stage-en a nemzetközi felállású Mitsune játszik fura világzenét, és így pont jut idő arra, hogy sikerüljön felderíteni a fesztivál infrastruktúráját. Közben a nagyszínpad előtt hatalmas embertömeg gyűlik össze, és pontosan 20.45-kor kezdetét veszi a Fontaines D.C. igencsak intenzív fellépése. Az ír zenekar két nappal korábban a Barba Negrában játszott, de a csepeli helyszín sokak egybehangzó véleménye szerint nem nőtt fel az esemény rangjához. Az INmusicon semmi gond a hangzással, az öttagú posztpunk brigád egy turnézenésszel kiegészülve lenyűgöző koncertet ad a felfújható szív alatt, ami egyben a Romance című tavalyi lemezük artworkje. Grian Chatten frontember az oly divatos „Free Palestine!” felkiáltást és egy-két thank yout leszámítva csak a dalszövegeken és a testbeszédén keresztül kommunikál a közönséggel. A Romance 11 számából 9 is elhangzik, a két korai album dalai viszont szép lassan kikopnak a setlistből. A koncert utolsó negyede a legerősebb, különösen az elszállós In the Modern World és az I Love You párosa sikerül emlékezetesre, de még ezeket is felülmúlja a záró Starburster zúzása.

A kisszínpad felé özönlenek sokan, mert mindjárt kezd Mike Skinner The Streets nevű projektje, amely a 2000-es években lényegében megújította a brit hiphopot. A főhősön kívül a színpadon van még egy gitáros, egy basszusgitáros, egy billentyűs, egy dobos és egy vokalista. Sajnos jó pár fontos dal csak egyvelegek részeként hangzik el, és a produkció valahogy kifejezetten avítt és fáradt benyomást kelt. Ma már szinte hihetetlen, hogy két évtizede Skinner egy komplett generáció szócsövének számított a brit szigeteken.

Annak is jó ideje már, hogy az Airt fontos zenekarnak lehetett nevezni – a legutóbbi albumuk 2012-ben jelent meg. A francia duó jó ideje nosztalgiatripen van, ugyanis még mindig a Moon Safari című, 1998-as alaplemezüket turnéztatják. A koncert felében ennek az LP-nek a dalai hangzanak el, és hiába a remek látvány, na meg persze egy dobossal is megtámogatott, remek előadás; ez a zene inkább planetáriumba, mintsem fesztiválra való. A közönség fokozatosan elszivárog a színpad elől, és akik maradnak, azoknak a nagy része is inkább beszélget. A koncert második fele is andalítóra sikerül, a ráadás is meglehetősen fura elgondolásra vall – a kifejezetten pörgős Don’t Be Light után érdemesebb lett volna a Radio Number One-nal és a Surfing on a Rockettel zárni a „bulit”, de a Dunckel–Godin páros máshogy gondolta.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.