Lemez

Bernstein: Mise

  • - csk -
  • 2018. május 19.

Zene

Lehet egy mise zenés színházi darab? Igen, ha a West Side Story szerzője komponálja! A művet Jacqueline Kennedy rendelte meg Leonard Bernsteintől a washingtoni Kennedy Center megnyitójára (a karmester-zeneszerző JFK-val még mint szenátorral, az ötvenes években kötött barátságot), s a mű el is hangzott az eseményen, 1971. szeptember 8-án. A terjedelmes opus – „színpadi mű énekesekre, színészekre és táncosokra” – nem csupán a latin miseszöveget zenésíti meg: a librettóban sok terjedelmes angol nyelvű betoldás is szerepel. Ezekben kétségek fogalmazódnak meg, kialakul egy Istennel perlekedő hang. Az előadó apparátusban a szimfonikus zenekaron és számos kóruson kívül egy rockzenekar és egy fúvószenekar is szerepel.

Bernstein zeneszerzőként mindig eklektikus – ezúttal kiváltképp az. A Mass zenéje gátlástalanul váltogatja az akkori kortárs zene óvatosan adagolt stílusát az Oedipus Rex Stravinskyjával, a rockzenével és a musicalek megszólalásmódjával. Az eredmény több mint bizarr: csiricsáré. Olyan heterogeneitás, amelynek elemei nem szervesülnek egymással koherens egésszé. A bemutató utáni kritikák nagyrészt elutasították a darabot. Ma, közel fél évszázad múltán, Yannick Nézet-Séguin és regimentnyi muzsikusa perfekt tolmácsolását hallgatva csatlakozhatunk az előttünk szólókhoz. Nem az a baj, hogy Bernstein az „ízlés demokratizmusa” jegyé­ben népszerű hangon szólal meg, s az sem, hogy épp egy misében ad hangot a „minden Egész eltörött” kiábrándultságának. Az a baj, hogy ez a zene felszínes divattermék.

Deutsche Grammophon, 2018

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.