Caleb Carr A sötétség angyala (könyv)

  • Babiczky Tibor
  • 2008. június 19.

Zene

Caleb Carr A sötétség angyala című regénye A halál angyala folytatása - Laszlo Kreizler és (életben maradt) hű segítői újra nyomozni kezdenek.
Caleb Carr A sötétség angyala címû regénye A halál angyala folytatása - Laszlo Kreizler és (életben maradt) hû segítõi újra nyomozni kezdenek. A bûneset ezúttal is hátborzongató, "a sötétség angyala" is sorozatgyilkos, ráadásul nõ. A történet egyszerû gyerekrablási ügyként indul, ám a múltbéli szálak felgöngyölítése nyomán jó pár aprócska csontváz esik ki a szekrénybõl. A korábbi kötet egyik nagy erénye volt a XIX. század végi New York abszolút hiteles bemutatása (még az operamûsor is stimmelt). Most ez a vonal kevésbé rajzos, viszont bõséges betekintést nyerhetünk például a korabeli nyomozati technikákba: a laboratóriumi munkák és a ballisztikai vizsgálatok kezdeteit követhetjük nyomon. Carr ráadásul két legyet üt egy csapásra, hiszen míg a regény elsõ fele a "hagyományos" nyomozás jegyében telik, addig a második rész egy komplett bírósági dráma. A párbeszédek életszerûek, a pszichológiai vonal kidolgozott - a csaknem hétszáz oldalas regény a szó legszorosabb értelmében letehetetlen.

A regény 1997-ben íródott, a magyar kiadás idõzítése viszont hibátlan, hiszen nem régen borzolta fel a kedélyeket Natascha Kampusch, illetve az "amstetteni rém" ügye. A nyomozás végén fontos kérdés tétetik fel: "Ha egy férfi számára fontosabb a hazája, mint a saját gyermeke, és a hazája nemcsak eltûri, de támogatja is az ilyen gondolkodást, az az ország már halott, nem gondolja?" Nos, van okunk körülnézni. Szép könyv, a fordítás hibátlan (Görgey Etelka), a szerkesztõ pedig kiváló munkát végzett (Sz. Molnár Szilvia).

Agave Kiadó, 2008, 696 oldal, 3480 Ft

*****

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.