Film - Beszélő jelvény - Steven Soderbergh: Che - Az argentin

  • - ts -
  • 2009. június 4.

Zene

Mondhatnánk, csoda, hogy csak most sikerült kitörnie a híres forradalmárnak a kötöttáru-kiskereskedések kirakatából, nem volt ez mindig így, amikor például Batista katonái kerítették be, sokkal könnyebben kivágta magát, s végre eljött e győzelem pillanata is. S megérte várni, pláne, ha a várakozásunkat az árnyalt jellemábrázolási igényeink fejlesztésével töltöttük, mert ha elébb jött volna Che, a mozgóképek hollywoodi imperialistái tán még rossz fiúként vezették volna elő. Mert akármit mondjon is a másik lapon a rendező, ez az Ernesto egy angyal, aki jól látja, hogy a felemelkedés útja a tanuláson keresztül vezet, biztos az ő ellenőrzőjébe is be volt írva a vonatkozó Lenin-idézet.

Mondhatnánk, csoda, hogy csak most sikerült kitörnie a híres forradalmárnak a kötöttáru-kiskereskedések kirakatából, nem volt ez mindig így, amikor például Batista katonái kerítették be, sokkal könnyebben kivágta magát, s végre eljött e győzelem pillanata is. S megérte várni, pláne, ha a várakozásunkat az árnyalt jellemábrázolási igényeink fejlesztésével töltöttük, mert ha elébb jött volna Che, a mozgóképek hollywoodi imperialistái tán még rossz fiúként vezették volna elő. Mert akármit mondjon is a másik lapon a rendező, ez az Ernesto egy angyal, aki jól látja, hogy a felemelkedés útja a tanuláson keresztül vezet, biztos az ő ellenőrzőjébe is be volt írva a vonatkozó Lenin-idézet. A tanulással persze az a nagy baj, hogy közben szakadatlanul masírozni kell Kuba párás őserdeiben, ami sokat kivesz a zömmel paraszti lakosságból. És még szól valami ellene, nos, épp Che személyes példája: a dzsungelbéli mászkálást rendszeresen torzsalkodások színesítik (pirossal, persze) az elnyomó rezsim katonáival, aminek sokszor sebesülés lesz a vége. Ilyenkor jön Ernesto, az orvos, és biztató szavakat mond az érintetteknek - nagyon megérte tanulni. Igaz, mi még azokkal sem szolgálhatunk. Che társai legalább rummal próbálják gyógyítani a rászorulókat - az a nézőknek sem árthat meg. Még csalódást keltőbb, amikor a felszabadított falvak népét rendeli Che általános szűrővizsgálatra, pont olyan, mint nálunk is a körzeti orvos, mondod neki, hogy itt fáj, ott fáj, ő meg azt, hogy az semmi, mert neki ott még jobban fáj, van, mikor csillagokat is lát. Dr. Che mindenkinek azt mondja, hogy egyen több húst - ezzel az alkotók mintegy felhívják a figyelmet arra, hogy akkoriban (az ötvenes években, 52-től vesszük át a leckét, egy tán 64-es New York-i ENSZ- közgyűlésig) Kubában éhezett a nép, ami kedvezett a forradalomnak. Így alakul ki az árnyalt jellem a szemünk előtt, rossz orvos, mindenre elszánt néptanító és kérlelhetetlen forradalmár, aki bántja a népet, annak annyi nála.

Nos, ennél tán több is kihámozható abból, ha elég hosszan nézzük Che Guevara pólókra nyomott híres fényképét, nekem otthon intarzián is megvan, tutira faberakásos, egy gombfocicsapatért cseréltem. De több panaszunk nem lehet, az őserdő őserdőbb minden eddig moziban látottnál (pedig Vietnam meglehetős konkurencia), a Kuba-fíling is lejön, szinte tapinthatni a párát. Benicio del Toro maszkmesterei, sminkesei pedig nyilván portfóliójuk főművét hozták össze, nem is véletlenül kezdünk úgy, hogy leszámoljuk darabra a majsztró képén a szőrszálakat. Még szép, hogy stimmelnek.

Voltaképpen csak gondolni kellett volna valamit Che Guevaráról, meg bátrabban használni az ollót. Bár azt bírom, hogy Fidel olyan benne, mint az ifjú Gassman, tán ő szimbolizálja, hogy a Che - Az argentin semmi más, csak hanta.

A Fórum Hungary bemutatója

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.