Film - Titanyista - Andrej Kravcsuk: Az Admirális

  • - köves -
  • 2009. szeptember 24.

Zene

De hová lett Kolcsak aranya?
Míg a filmművészet a hadihajóját megannyi dicsőségre kormányzó első világháborús hősre, a beálló forradalomban a vörösök ellen fogadó admirálisra és szerelmi életére emlékezik, a Bajkál-tavon mostanában merüléseket végző búvárhajó az aranyra hajt: a Romanovok kincsére, amelyet - így a reménykedő tudósok és államilag delegált kincsvadászok - a cári vagyont menekítő admirális a befagyott tavon átkelve ejtett ki a mellényzsebéből. A merülős történetben is ott egy nagyszabású mozi lehetősége, sőt egy politikai kalandfilmé is, hisz mint azt megírták a lapok, a tófenék vizsgálatát parlamenti képviselők vezetik; az lenne csak az Oscar-díjas nagyjelenet, melyben az ellenzék és a kormánypárt nehézbúvárai a víz alatt esnek egymás palackjának az arany okozta kéjvágy hevében. Bevezetőnkben elkalandoztunk egy kicsit, de nem is olyan messzire, mint ahogy az elsőre tűnik: Az Admirálisban ugyan mindenki hallgat a kincsekről, de így is kellő számú és nagy értékű műtárgy vonul fel a vásznon. Az egyik legpatinásabb szobadísz maga Alekszander Kolcsak, a márványból kifaragott szerelmes és akcióhős, akinek bérelt helye van abban a teremben, ahol a cári múlttal való kapcsolatfelvételt szorgalmazók a legjobb erőiket állomásoztatják. A filmbéli ábrázolás szerint Kolcsak két közönségbarát fronton is nagyot alakított; nemcsak a tengeri habokat szelve szerzett elévülhetetlen érdemeket, de szálfaegyenes tartású bálozóként is. Az egyik pillanatban még saját kezűleg viszonozza a németek ágyútüzét, a másikban már makulátlan fehér díszegyenruhában ejti szerelembe az ábrándosan sóhajtozó Annát, s e mindkét térfélen házasságtörő szerelem éppoly tartósnak bizonyul, mint hősünk hazaszeretete és önfeláldozása. Figyelemre méltó méretei (hazafias érzelmektől duzzadó mellbőség, harcos csípőméret, több lovat is megülő fenék) elismeréseképpen Andrej Kravcsuk filmje az orosz Titanicnak lett kikiáltva, nem is érdemtelenül: mind a hajóábrázolás, mind az érzelmi bonyodalmak síkján közel járunk James Cameron nagyszabású vízi románcához, és a jéghegyet sem kell nélkülözni: a szerelmeseknek gáncsot vető képződményt ezúttal a bolsevikok alakítják, rajtuk fut zátonyra Kolcsak és Anna románca. De Anna örök, s így neki megadatik a síron túli találkozás is. A rendszeridegen öreg hölgy statisztaként kísért a Háború és béke (még egy orosz, pontosabban szovjet Titanic) forgatásán, ahol a báli jelenet úgy repíti vissza a szeretett hős karjaiba, hogy abba Oroszország anyácska is belepirulna.

A Best Hollywood bemutatója

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.