Film: Aprók haláltánca a Tükörcsösön (Pálfi György: Hukkle)

Zene

Acím megfejtésre szorul, hangutánzó készítmény: a csuklás maga. Maga a film viszont nem szorul megfejtésre, magáért beszél, dialógusok nélkül, zajok és zörejek, kattogás és prüntyögés, hangyajaj és madárfütty által, elsőre kötetlenül:
Acím megfejtésre szorul, hangutánzó készítmény: a csuklás maga. Maga a film viszont nem szorul megfejtésre, magáért beszél, dialógusok nélkül, zajok és zörejek, kattogás és prüntyögés, hangyajaj és madárfütty által, elsőre kötetlenül:

hangutánzó mozi

Arról szól, hogy semmi sem fenékig tejfel, a felszíni bukolika alatt sorozatgyilkosságok tartják mozgásban a világ szekerét. Mindezt a mondott zajok ütemes váltakozásához igazítva képeiben is, ahogy kell: pontosan és szépen, érdekes. Persze sikeres is, van egy befogadói réteg, amely határozottan kiéhezettnek mondható, arra buknak, ha valami látványosan más. Pálfi e téren kétségtelenül példásan teljesít. Végig stílben és ritmusban marad, filmje mértéktartóan rövid és remekbe fotografált, lehetne-e másmilyen. Kerek, mint egy zsemlye, akárhonnan is nézzük.

Talán csak egy, egy kérdés lehet: mire megy ki a játék? Vagy fogalmazhatok kevésbé udvariasan is:

mit akarsz tőlem, te film?

Hacsak azt nem, hogy csodáljalak. Előadni az Ozorai esetet, ember-ember, ember-állat, állat-állat viszonylatban? Közölni, hogy dialógok nélkül is lehet filmet csinálni? Van a darabnak egy kiemelkedő jelenetsora, pont az, amikor nem feltétlenül volna evidens ez a párbeszédtelenség, amikor megjönnek a pestiek, annak minden kockája kincs, ott dől el minden. Nagyszerű színészek ("nodi Eszter, Margitai Ági, Kaszás Attila) nagyszerű játékát látjuk. Egy-két perc sincs, simán nyomják le a kukacfaló ürgét, pedig az olyan, mint a kutya, a gyerek meg a fóka egyszerre. És azon túl, hogy remek e direkt remeknek készített kis ékszerdobozban ez a jelenet, még kellemes következtetések levonására is serkent. Mert hiába derül ki a filmből, hogy az alkotónak van egy más, egy hangsúlyozottan más látásmódja, mint a többségnek, az engem már a jövő héten rettenetesen nem érdekel.

Ha megcsinálja a Hukkle 2-t, azt meg se nézem. Pálfi György második filmje lesz a perdöntő: az majd az énekes halottról szól. De aki emlékszik erre a pestiek érkezését megmutató jelenetre, az nyugodtan vár, baj biztosan nem lehet. Arányérzék, visszafogottság, barátom! Nagy dolgok ezek egy távolról sem visszafogott filmben.

Turcsányi Sándor

Hukkle; színes, magyar, 2001, 74 perc; írta és rendezte: Pálfi György; fényképezte: Pohárnok Gergely; szereplők: "nodi Eszter, Margitai Ági, Kaszás Attila és Ozora polgárai; forgalmazza a Mokép

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.