Lemez

Hengerelés

Sigur Rós: Valtari

Zene

 


Aki járt már Izlandon, és a Sigur Rós zenéjét is ismeri, az tudja és érti, hogy ez a négy fura, ugyanakkor rémesen átlagos kinézetű csávó honnan veszi az ihletet a szinte semmi máshoz nem hasonlítható dalaihoz. Egyértelmű, hogy ilyen zenét nem inspirálhat a Mojave sivatag, a Skót-felföld, a Himalája, a dél-amerikai esőerdők vagy a Hortobágy - ez a gleccserek, gejzírek, vulkánok és a szinte földön kívülinek tűnő barlangok soundtrackje.

 

Nem sok hiányzott ahhoz, hogy Izland zenei ékkövéről csak múlt időben tudjunk már beszélni, ugyanis a 2008-as, kiejthetetlen és leírhatatlan című albumuk után a zenekar a hibernáció állapotába került, és egyedül az egyszerre rémesen neurotikusnak és döbbenetesen nyugodtnak tűnő frontember, Jonsi Birgisson olvasztotta ki magát, és adott ki duettlemezt Jonsi & Alex néven, csinált saját szólóalbumot, és még a hollywoodi filmzenélésbe is belekóstolt. Aztán a tavaly év végén kiadott Inni című koncertfilm és -lemez már sejtette, hogy a Sigur Rós visszajött a hosszú téli álomból, s végül el is készítette hatodik albumát, mely a sejtelmes Valtari címre hallgat (magyarul ez körülbelül annyit jelent, hogy úthenger).

Nagy változás nincsen, és a legutóbbi lemez enyhe poposodása sincs már sehol, ráadásul angol nyelvű szövegeknek sincs nyomuk, szóval ez azoknak lehet jó hír, akik Birgissonék korábbi munkáira voltak vevők. Ami a nyelvet illeti, nyilván kevesen tudunk izlandiul, de ezzel nincs semmi gond: a Sigur Rós szövegeit többnyire saját honfitársaik sem értik meg, ugyanis amolyan halandzsa jellegű, a szakzsargon által hopelandicnek nevezett nyelven íródnak. A számok szokás szerint hosszúak, természetesen nem passzolnak a szokásos dalstruktúra kereteibe, megkülönböztetni se nagyon könnyű őket, de valahogy ez most sem baj.

Az Eg Anda a maga andalító kórusával azonnal filmért kiált - egy jó ízlésű rendező egész biztos bámulatos képeket tudna ezekhez a hangokhoz varázsolni. Kicsit furcsa párhuzam, de az Enigma második lemeze kezdődik hasonlóan, ám velük ellentétben az izlandiak szerencsére sohasem keverednek giccsgyanúba. A vicces című Ekki Múkk alatt hiphop-lemezekről megszokott vinilsercegés hallatszik, és az intro mellett valószínűleg ez a lemez csúcspontja, no és a kicsit a Coldplay-féle Politiket ideemelő Varut, amiről egyáltalán nem ciki leírni, hogy gyönyörűséges. Persze nyugodtan meg lehetne még említeni a zongorát meglehetős hangsúlyosan bevető Varteldurt, amiben valószínűleg bálnák kommunikálnak sellőkkel, a Wish You Were Here- vagy esetleg Meddle-környéki Pink Floydot megidéző címadó dalt és a szimplaságával tüntető Fjögur Pianót, aminek a végére azért szintén beúsznak a megszokott ambientes elemek, a tudomány meg egyszer majd úgyis bebizonyítja, hogy Jonsi Birgisson igazából egy szellem, mert élő emberi lényből nem nagyon jöhetnek ki ilyen hangok.

Parlophone/EMI, 2012


Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.