Lemez

Jens Lekman: Life Will See You Now

  • Lang Ádám
  • 2017. április 2.

Zene

A búgó hangú, a giccs határáig elmerészkedő svéd dalnok épp tíz éve adta ki eddigi legfontosabb lemezét, a hangmintákkal bőven díszített, drámázós Night Falls Over Kortedalát. Azóta mindössze egy nagylemeze jelent meg, a tradicionálisabb hangvételű I Know What Love Isn’t 2012-ben, ami nem volt rossz, de Lekman már nem számított annyira forró dolognak, mint addig. Ezután persze választhatta volna, hogy egyszál-gitáros melankolikus dalokat ír, sztorizós szövegei és rokonszenves karaktere elég lett volna ahhoz, hogy a zenei pályán maradjon, de ő ehelyett inkább kitalálta magát újra. A művelet évekig tartott. Volt például olyan éve, hogy minden héten írt egy dalt – ezek közül kettő került a mostani lemezre –, de olyan is, hogy kiült az utcára, hogy járókelőktől hallott sztorikból írjon számot.

Ahogy a lemez első dalát zongorakísérettel elkezdi énekelni, még úgy tűnik, mintha nem történt volna változás, de aztán szép lassan táncolós popdallá épül fel a To Know Your Mission, ami egyszerre adja meg a lemez lendületét és irányát is. Arról szól, hogy Lekman 1997-ben találkozott egy mormonnal, akinek arról mesélt, hogy bénácska dalokat szokott írni, és ha nem érdekel senkit, akkor szociális munkás lesz, mint az apja, mert szereti hallgatni az emberek történeteit. Valószínűleg mindenkinek jobb, hogy ő mesél, mi meg figyelünk, és örülünk, hogy behozta a képbe a nyolcvanas évek popját, a diszkót, sőt a Wedding In Finistére refrénjében még a szamba felé is elkalandozik. A Life Will See You Now nem csak új színt hoz Lekman univerzumába optimista-melankolikus hangvételével, fogós pop­­da­laival (és persze néhány klasszikus Lekman-lassúval), de pályája legszínesebb lemeze lett, ami simán odatehető a tíz évvel ezelőtti fő mű mellé.

Secretly Canadian, 2017

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.