könyv - ELMORE LEONARD: STICK

  • - banza -
  • 2009. február 5.

Zene

Ernest Stickley a becsületes neve (de mindenki Sticknek becézi), persze ő maga nem becsületes, noha annak látszik, sőt miután letöltötte hétéves büntetését, minden erejével azon van, hogy ne csak úgy tűnjék, de valóban az is legyen. Ám ez nem sikerül.
Ernest Stickley a becsületes neve (de mindenki Sticknek becézi), persze õ maga nem becsületes, noha annak látszik, sõt miután letöltötte hétéves büntetését, minden erejével azon van, hogy ne csak úgy tûnjék, de valóban az is legyen. Ám ez nem sikerül. Hogy szükségképpen miért nem, arról is szól ez a káprázatosan szellemes, fordulatos, hihetetlen dialógusokkal bonyolított, végig feszült, szédítõen fantáziadús - vagyis a szó minden értelmében igazi nagy író tollából kikerült bûnregény. Talán a sorsszerû beceneve teszi, mely egyrészt botot vagy ágat, másrészt kissé érzelmekben szegény embert jelent? Vagy a körülmények, melyek szinte örvényként ragadják magukkal azt, aki börtönbõl jött? Vagy mindezek és még sok más? Nyilván.

A kiindulópont végtelenül egyszerû: "Stick azt mondta, ha bármit is el kell hozniuk, õ nem megy. Rainy azt felelte, nem, a megállapodásban nem volt szó áruról, csak le kell szállítaniuk a táskát, ennyi." Persze aztán nem ennyi; és Leonard mesteri kézzel szövi a különbözõ helyszíneken és szinteken zajló, az alapálláshoz hasonlóan egyszerû történetet, amely mégis alkalmas arra, hogy igen bonyolulttá váljék mind szociológiai, mind pszichológiai értelemben. A szerelem és a szex is megkapja persze a magáét, a 14. fejezet, melyben Stick majdnem megcsinálja a "mesterhármast", azaz egyetlen éjszaka kis híján megkap három igencsak különbözõ helyzetû és társadalmi állású nõt, a legmerészebb, amelyet e nemben valaha is olvastam. A végsõ poén meg egyenesen frenetikus.

Fordította Hegyi Pál. krimiklub.hu könyvek, 2009, 389 oldal, 1950 Ft

*****

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.