könyv - JON RONSON: KECSKEBÛVÖLÕK

  • - köves -
  • 2010. március 25.

Zene

Az amerikai hadsereg titkos kísérleteire aligha érvényes a hollywoodi filmvégekhez hozzátoldott értesítés: "A produkció során állatéletekben nem esett kár." Jon Ronson oknyomozói munkájából az derül ki, hogy ezt az apróságot leszámítva a Különleges Erők vezetői szinte mindent megtettek annak érdekében, hogy a pszichológiai csodafegyverek terén kifejtett lankadatlan erőfeszítéseik egy felettébb kártékony, állat- és emberéletekre egyaránt veszélyes hollywoodi szatírát tegyenek ki. Hollywood azonban, mint azt a Ronson gyűjtéséből készült mozi tanúsítja, igen óvatosan csipegetett abból a felhalmozott őrület- és paranoiahalmazból, mely számos vérlázító kecske- és embersorson keresztül ad képet az amerikai hadsereg legfelső szintjein mozgó megélhetési vajákosok, gyakorló pszichopaták, tánctanárok és harcművészek, nindzsák és bűvészek, jedik és távollátók működéséről.
Az amerikai hadsereg titkos kísérleteire aligha érvényes a hollywoodi filmvégekhez hozzátoldott értesítés: "A produkció során állatéletekben nem esett kár." Jon Ronson oknyomozói munkájából az derül ki, hogy ezt az apróságot leszámítva a Különleges Erõk vezetõi szinte mindent megtettek annak érdekében, hogy a pszichológiai csodafegyverek terén kifejtett lankadatlan erõfeszítéseik egy felettébb kártékony, állat- és emberéletekre egyaránt veszélyes hollywoodi szatírát tegyenek ki. Hollywood azonban, mint azt a Ronson gyûjtésébõl készült mozi tanúsítja, igen óvatosan csipegetett abból a felhalmozott õrület- és paranoiahalmazból, mely számos vérlázító kecske- és embersorson keresztül ad képet az amerikai hadsereg legfelsõ szintjein mozgó megélhetési vajákosok, gyakorló pszichopaták, tánctanárok és harcmûvészek, nindzsák és bûvészek, jedik és távollátók mûködésérõl.

Amiben az amerikai hadsereg csõdöt mondott, nevezetesen a "nem halálos fegyverek" világjobbító szándékok céljából való kifejlesztése, abban Ronson jelentõs sikereket könyvelhet el: az õ nem halálos fegyvere az az angolnak ismert, fanyar humor, mely diszkrét, mint egy trónörökösi múzeumi látogatás (lásd Károlyt és Kamillát), így nem is igen állítható a térdcsapkodós viccmesélés szolgálatába. A Kecskebûvölõk elsõsorban nem katonavicckönyv, és nem az áldozatokért szót emelõ szenvedéslajstrom Abu Ghraibból és Guantánamóról, noha persze egy kicsit ez is, az is. Szórakoztató, szomorú olvasmány, melynek minden hitelesített és legendáriumokba illõ sorát mintha a pszichokémek által szemmel vert kecskék rosszalló pillantása kísérné. Mek, mek, hát, ezt jól elbaltáztátok. Még szerencse, hogy a kecskék, a bárányokkal egyetemben, inkább csak hallgatnak. Nem úgy Uri Geller, aki a könyv elején elkotyogja: "Reaktiváltak."

Fordította: Szabó László Zsolt. Európa, 2009, 267 oldal, 3000 Ft

****

Figyelmébe ajánljuk

Grúzia nem Belarusz, de a helyzet eldurvulhat

Egyáltalán nem reménytelen a grúziai Európa-párti ellenzék törekvése, hogy kiszabadítsák az országot Putyin karmai közül, írja Bernard Guetta. A francia EP-képviselő a múlt héten egy néppárti-szociáldemokrata-liberális-zöldpárti küldöttség tagjaként a kaukázusi országba utazott, hogy tüntetőkkel, Európa- és oroszpárti politikusokkal és civil szervezetekkel találkozzon.

"És zene mindörökké. Az mindig velem van"

  • Artner Sisso

Mit csinál ma a bő negyven éve létrejött Kampec Dolores zenekar? Például szombaton este koncertezik a Hunniában. Az együttes énekesét, Kenderesi Gabi előadóművészt, zeneszerzőt múltról és jelenről, buddhizmusról és zenéről kérdeztük.