Könyv: Mail art (Békés Pál: Bélyeggyűjtemény)

  • Bori Erzsébet
  • 2000. március 23.

Zene

Egypercesek, mikrokozmosz, cseppben a tenger, dióhéjban... csak győzzünk válogatni a sok találó és roppant eredeti megjelölés közül. Miért ne haladjunk mi szófogadóan a szerző szabta irányban, ki filatelistának mondja magát, és azzal az ódivatú trükkel csalogat be magához, hogy megmutatja a bélyeggyűjteményét.

Egypercesek, mikrokozmosz, cseppben a tenger, dióhéjban... csak győzzünk válogatni a sok találó és roppant eredeti megjelölés közül. Miért ne haladjunk mi szófogadóan a szerző szabta irányban, ki filatelistának mondja magát, és azzal az ódivatú trükkel csalogat be magához, hogy megmutatja a bélyeggyűjteményét.

Békés Pál az ÉS-ben kezdte el közzétenni - kettesével, hármasával - a bélyegeit, ami igen helyénvalónak látszott, mivel a csökött agyú olvasó, ha már rászánja magát az elmélyedésre, akkor folyóiratot, kötetet vesz magához, viszont újságban, hetilapban beéri a tárcával, és százszor is megnézi a szerző nevét, mielőtt belefogna egy hosszabb regényrészletbe vagy egy másfél kolumnás novellába. A Bélyeggyűjtemény darabjait egyszer ki nem hagytam volna, először a rövidségükkel nyertek meg (miért is ne, ezért a pénzért?), nemcsak elolvasni lehetett őket, hanem felolvasni, elmesélni valakinek, aztán már kimondott csalódás volt, ha nem találtam rájuk a megszokott helyen. A kis magyar történelmi abszurdokat szerettem a legjobban, meg azokat, amik az emberélet fura kanyarairól szólnak, lépten-nyomon beléjük botlunk, de a legvadabb eseteket az érettségi találkozókon lehet begyűjteni, Békés is ott gyűjtötte.

Hétről hétre gyarapodott a bélyegalbum, logikus végkifejlet volt egy kötetet összeállítani, egy-két hónapja jött ki, és igazán csinos darab lett belőle, keskeny, keményfedelű, Tettamanti Béla míves rajzaival illusztrálva. Ha lehet, így együtt még jobban olvastatják magukat e kisded darabok, és ami a legmeglepőbb, hogy a többféle bélyegsor - anekdota, kroki, groteszk, pillanatfelvétel, életkép, miniatűr novella - végül kiad valamiféle egységes rajzolatot is. Életünk képe ez, mondhatnánk frivolan. Közben meg tényleg az.

Bori Erzsébet

Az Osiris és az Élet és Irodalom kiadása 1999, 119 oldal, 1200 Ft

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.