lemez - CLUTCH: STRANGE COUSINS FROM THE WEST

  • - vincze -
  • 2009. július 16.

Zene

Hosszú utat tett meg a marylandi Clutch fennállásának majd' húsz éve alatt. A Transnational Speedway League debütlemez szikár Hemet-orientált okosmetáljától (a nyitó Shogun Named Marcusra minden idők egyik legszellemesebb videója készült el annak idején) olyan hatalmas lemezeken keresztül jutottak el a teljes retróig, mint a Pure Rock Fury, a Blast Tyrant vagy a Robot Hive/Exodus.
Hosszú utat tett meg a marylandi Clutch fennállásának majd' húsz éve alatt. A Transnational Speedway League debütlemez szikár Hemet-orientált okosmetáljától (a nyitó Shogun Named Marcusra minden idõk egyik legszellemesebb videója készült el annak idején) olyan hatalmas lemezeken keresztül jutottak el a teljes retróig, mint a Pure Rock Fury, a Blast Tyrant vagy a Robot Hive/Exodus. A Clutch varázsát ma az adja, hogy úgy képesek közel negyven év késéssel játszani a hetvenes évek ihlette, bluesalapú rockzenét, hogy közben egyáltalán nem hatnak porosnak és erõltetettnek.

A Strange Cousins... mondhatni egyenes folytatása az elõzõ Clutch-lemeznek, a két évvel ezelõtt készült From Beale Streets To Oblivionnak, annak ellenére, hogy idõközben távozott a Robot Hive/Exodusnál képbe került billentyûs (Mick Schauer). Ez nagyjából annyit takar, hogy Neil Fallon énekes és társai ezúttal sem ismételték meg a bevezetõben említett három csúcslemez ellenállhatatlan slágereit, hanem egy nehezebben emészthetõ, refrénekben szegényes, ugyanakkor nagyon hangulatos, jammelõs anyagot készítettek. Érdemes megbarátkozni a gondolattal, hogy a Clutch valószínûleg soha nem fog új Blast Tyrantet írni, ugyanakkor a nem annyira azonnal ható Strange Cousins... is képes közel férkõzni az ember szívéhez, ha elég idõt adunk neki, hiszen a fogódzók itt is megvannak: a Struck Downt lezáró jammelés gyönyörû, a The Amazing Kreskin végére sikerült egy tipikus Fallon-féle, utánozhatatlan énektémát hegeszteniük, az Abraham Lincoln lassú bluesolása pedig a lemez tán legfogósabb tétele.

Weathermaker Music, 2009

**** és fél

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”