Lemez: A turbán rejti (Erykah Badu: Mama´s Gun)

  • - bogi -
  • 2001. február 8.

Zene

Bevallom, nagyot néztem, amikor megláttam az új Badu-lemez borítóját. A fényképről egy tufafejű, fogpiszkálót rágcsáló, betépett tekintetű "bics" bambult vissza, a figura gettó stílusúra véve, a designban rasta-színek, a címben meg "anya fegyvere". Mi történhetett a sokak által "neosoul-királynőnek" kikiáltott hölggyel, aki idáig tökéletes kifinomultságáról tett csak tanúbizonyságot?
Bevallom, nagyot néztem, amikor megláttam az új Badu-lemez borítóját. A fényképről egy tufafejű, fogpiszkálót rágcsáló, betépett tekintetű "bics" bambult vissza, a figura gettó stílusúra véve, a designban rasta-színek, a címben meg "anya fegyvere". Mi történhetett a sokak által "neosoul-királynőnek" kikiáltott hölggyel, aki idáig tökéletes kifinomultságáról tett csak tanúbizonyságot?

Aztán a CD kézhezvétele után menten kiderült, mit is akart e képpel, de erről majd később. (Mindenesetre nem véletlenül szögezte magának az egyik dalban: "Miféle jót tehetnének a szavaid, ha meg sem értik őket?")

Szóval, az a helyzet, hogy még az eddigieknél is jobban halok be a Badutól. Komáztam én felettébb a debütáló Baduizmot (1997) és az azt követő Live!-ot (1997) is, de ez a mostani anyag számomra többet, egy érettebb Badut mutat. Nem kis lépés ez attól az énekesnőtől, akinek elsőre összejött minden.

Az Erica Wright néven, 1971-ben Dallasban született Badu művészeti tanulmányai (zongora, ének, tánc, színház, film) és tanári praxisa után a hip-hop és soul muzsikák felé vette érdeklődését. Unokatestvérével alkotott duójára ´94-ben figyelt fel Kedar Massenburg, a Motown jelenlegi feje. ´ adta ki a Baduizmot, amely D´Angelo mellett a producer saját labeljének legnagyobb húzásának bizonyult: több mint hárommillió eladott példányt, két Grammy-díjat és számos egyéb nívós zenei díjat hozott, majd következett a közel ugyanilyen zajos újrázás - szokatlan módon - a zömében az első lemez anyagára épülő, élő albummal. Badu zenei világa a hip-hop-, jazz-, R&B-, funky-, blues-stílusok egyedülálló mixtúrájával egyszerre idézte a régi soul-ikonokat és mutatott előre, kikövezve ezzel az utat egy újabb soul-generáció női előadói (Angie Stone, Jill Scott, Macy Gray stb.) számára. Nem nosztalgiázott: "Arról énekelek, amiről az MC-k rapelnek", a valót nyomta tehát már-már költői szövegekkel.

Az elmúlt négy esztendőben Badunak fia született, különböző válogatásokon számos új dala és duettje - a The Rootsszal felvett You Got Meért a harmadik Grammyjét is begyűjthette - jelent meg, továbbá mozifilmekben szerepelt, s momentán jön ezzel a Mama´s Gunnal. Arra, hogy mit jelent számára e szokatlan eszköz, a CD füzetét nyitó, a Harcos emlékeztetője című versikében utal egyedül. S mivel Badu a fiát hívja "Harcosnak", nem is lehetne egy anyának jobb "fegyvere", mint ez az őszinte, szívvel teli, jóra intő album.

"Analóg lány vagyok egy digitális világban" - hangzik el az egyik számban, s valóban nem sok kortárs urban előadó enged bepillantást első mensese gyötrelmeibe, illetve beszél ilyen nyíltan a melltartó nélkül (bizony) lógó cicijéről. Ám Badunál a leghétköznapibb témák is egészen természetes eleganciával jelennek meg, továbbá a humora sem utolsó. Ez utóbbi érhető tetten például a rhythm and blues jelenlegi, "űrszajhás" divatját kifigurázó fotóin. Nos, a neosoul feltörekvő trónkövetelőinek egész hada ellenére továbbra is Badu turbánja rejti a koronát.

- bogi -

Motown/Universal, 2000

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.