Interjú

Menekülő zongorista

Márton Dávid rendező

Zene

Európai hírű alkotó, akiről minden írás megemlíti, hogy magyar. De talán itthon ismerik a legkevésbé.

Magyar Narancs: Két évet végeztél el a Zeneakadémia zongoraszakán, amit végül a berlini Hanns Eisler zeneművészeti főiskolán fejeztél be. Hogyan kerültél ki Berlinbe?

Márton Dávid: A Zeneakadémián láttam egy szórólapot egy nyári mesterkurzusról, és az ottani professzor meghívott, hogy menjek ki hozzá. Gondoltam, maradok fél évig, egy évig. Azóta is ott vagyok – tipikus ottragadás-történet ez.

MN: Van olyan, hogy valahol otthon vagy?

MD: Különböző otthonok vannak. A szellemi és baráti otthonom egyértelműen Berlin, végül is 28 éve ott van a központja az életemnek. A prousti értelemben vett otthonom viszont itt van, Magyarországon, az illatokkal, a fényekkel – ez még mindig ugyanúgy működik. A vágyott otthon, a német romantika értelmében, megint teljesen máshol van.

MN: A rendező szón a szakma nagy százaléka azt hiszem, mást ért, mint te.

MD: Ez a jó ebben. Hogy mindenki mást ért rajta. Színházi zenészként Berlinben szerencsém volt nagyon különleges és egyéni rendezőkkel dolgozni, közülük Christoph Marthaler és Frank Castorf volt rám legnagyobb hatással. Náluk is azt láttam, hogy teljesen más a felfogásuk a rendezésről, személyes és sajátos módon, alkatuk szerint dolgoznak. Ami engem illet, néha azt gondolom, hogy igazából menekülésben lévő zongorista vagyok. Pedig már nagyon régen nem zongorázom, legfeljebb néha a próbateremben, ha van egy jó zongora, megpróbálom az emlékeim töredékeit összerakni. Ülök a villamoson, és az ujjaim maguktól Bach-prelúdiumokat játszanak. Ez olyan mélyen van az idegrendszerben, hogy ha az ember egyszer zongorista volt, akkor mindig valahogy ahhoz képest csinál valamit, még azt is, hogy éppen nem csinálja. Amikor színházzal foglalkozom, abban benne van, hogy milyen jó, hogy most nem kell gyakorolnom. Mintha szabadnapja lenne az embernek.

MN: A te felfogásodban mit jelent az, hogy rendező?

MD: Egy kollektív munkának a vezető, irány­adó funkciója. Sűrítünk, ahogy a német Dichtung – költészet – mondja. Valamit egy térbe sűrítünk.

MN: Azt mondod, sűrítünk, vagyis nem választod el magad az alkotó közösségtől.

MD: Nem is lehet, az nem volna őszinte. Persze az sem, ha azt mondanám, hogy ez egy teljesen hierarchiamentes munka. Egy előadás alapgondolata, vagy maga az anyag és a téma kiválasztása nálam indul, és a folyamat későbbi szakaszaiban is mindaz az alkotói energia, ötletek és gondolatok sokasága, ami egy produkción belül felmerül, általam kanalizálódik, épül egésszé. De a rendező munkája mellett a színházi tér is nagyon erősen meghatározza egy-egy előadás világát. A téralakítók, azaz a díszlettervezők igazából színházi koncepciókat hoznak létre. Nagyon sok olyan színházi alkotó páros van, ahol a díszlettervező nagy művészi autonómiával rendelkezik.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.