Nekrológ

Életmű hiányjelekkel

Brian Wilson (1942–2025)

Zene

Sokan azt hitték, hogy óriási rivalizálás zajlott a Beatles és a Rolling Stones között, pedig a Beatles legnagyobb ellenfele a Beach Boys volt – az együtteseken belül pedig konkrétan Brian Wilson és a nála mindössze két nappal idősebb Paul McCartney között alakult ki személyes versengés.

A kreatív párharcot Wilson bukta el, ráadásul szellemileg is annyira megviselte az egész, hogy évtizedekbe telt, amíg legalábbis valamennyire kiheverte a történteket. A Beach Boys zenei agytrösztjének életét végigkísérték a mentális problémák, de még így is a 20. század egyik legjelentősebb zenei munkássága az övé – sokan odáig mennek, hogy Beethovennel és Schuberttel is egy napon emlegetik a zeneszerzői képességeit.

Szörffel álcázva

Brian Wilson 1942. június 20-án született a kaliforniai Inglewoodban, Los Angeles egyik városrészében. Hamar kiderült, hogy abszolút hallása mellett nagyon jó érzéke van a zenéhez. Különböző hangszereken kezdett játszani, és ebben hamarosan követték fiatalabb testvérei, Carl és Dennis is. Zenei pályájukat a kezdetektől fogva édesapjuk, Murry Wilson egyengette, időnként igencsak szigorúan. Hogy mennyire muzikális família volt az övék, jól mutatja, hogy Mike Love-ot, az egyik kuzint is bevették. A családi zenekar az ötvenes évek végétől működött Carl and the Passions néven, de amikor egy iskolatársuk, Al Jardine is csatlakozott hozzájuk, létrejött a Beach Boys.

A kezdeti időszakban az együttes dalai a lányokról és a szörfözésről szóltak. Nem ún. surf rockot játszottak, egyszerűen csak a szörfözésről szóltak a szövegek. Brian lett a zenei felelős és a producer, és ugyan legelső szerzeménye, a Surfin’ még igencsak minimalista kompozíció volt, a Beach Boysnak villámgyorsan kialakult a saját stílusa. Az egésznek az alapját a szédületes vokálok képezték, ugyanis mind az öten kiváló énekesek voltak. A zene jelentős részét viszont sokszor kiadták al­vállalkozóknak: éveken keresztül a Wrecking Crew névre hallgató szellemzenekar tagjai játszották fel az alapokat.

Los Angeles korábban leginkább a filmipar, vagyis Hollywood révén volt ismert, a hatvanas évek első felétől viszont a Beach Boys felrajzolta a délnyugati államot a zenei térképre. Folyamatosan ostromolták az amerikai és a brit listát olyan vidám slágereiknek köszönhetően, mint a Surfin’ U.S.A., a Fun Fun Fun vagy az I Get Around. Viszonylag rövid ideig úgy tűnt, minden rendben van, de aztán felbukkant a Beatles, és Brian aggodalmaskodva szemlélte újdonsült riválisaikat. Mindez még keményebb munkára és még jobb teljesítményre ösztönözte őt, és ez meg is látszott a dalokon – saját állítása szerint ekkortájt írta a legjobb dalát, a California Girlst.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.