mi a kotta?

A telefon se sír

  • mi a kotta
  • 2013. október 19.

Zene

"Amikor felvázolta Falstaffot, gondolt Ön az én éveim rettentő számára? Jól tudom, azzal fog riposztozni, hogy jól eltúlozza majd az egészségi állapotomat: jó, kitűnő, robusztus... És még ha így van is: mindennek ellenére abban egyetérthet velem, hogy nagy vakmerőséggel vádolhatnának,

ha ekkora feladatot vállalnék fel! És ha nem lennék képes a munka véghezvitelére? És ha nem tudnám befejezni a zenét? Ebben az esetben Ön hasztalanul pazarolt el egy csomó időt és fáradságot! A világ minden kincséért sem akarnám ezt. Ez a gondolat számomra elviselhetetlen, és még elviselhetetlenebb, ha Önnek azért, hogy a Falstaff-fal foglalkozzék, nem mondom, hogy abba kellene hagynia a Neronét, de ez a munka legalábbis elvonná a gondolatait tőle, és késleltetné a megírás idejét. Engem okolnának ezért a késlekedésért, és a közvélemény rosszmájúságának villámai az én fejemre hullanának. Nos, hát hogyan küszöböljük ki ezeket az akadályokat?... Van Önnek elég jó érve az enyémek ellenében? Szeretném, ha lenne, de nem hiszem, hogy van. Azért csak gondolkozzunk..." 1889 nyarán ilyen őszintén-ravaszul kérette magát a hetvenhatodik életévében járó Giuseppe Verdi kongeniális alkotótársának, Arrigo Boitónak írt egyik levelében. Sant'Agata urát végül persze sikerült rávenni a Falstaff megkomponálására, s most szombaton ez az életműzáró vígopera lesz az első operaházi bemutató az új évadban: Halász Péter vezényletével, a bolgár bariton, Kiril Manolov címszereplésével és a sokfelé megfordult francia szakember, Arnaud Bernard rendezésében (operaház, szeptember 21., hét óra). Az évadnyitó előadást az Andrássy útra is kivetítik majd, ám a járókelők már előbb is betevő vígoperájukhoz juthatnak majd a Hajós utca felé eső szfinxszobornál, Menotti egyfelvonásos és kétszereplős bohósága, A telefon előadása révén (szeptember 21., négy óra).

"Csupa harmónia, csupa formásság és könnyedség ez a pompás kis bagatell, ahol csintalankodik vagy szeszélyeskedik, ott is csupa dalolás; szellemessége mindig egyúttal lelkesség is, azaz olyan divertimento, mely nemcsak a szellemet szórakoztatja, de felüdíti a lelket is. Lebilincsel és felszabadít..." A későbbi nagy operaigazgató, a kritikus Tóth Aladár méltatta e szavakkal Dohnányi Ernő Szimfonikus percek című derűs remekét az 1933-as ősbemutató hallatán. Akkor a Filharmóniai Társaság 80. születésnapját köszöntötte e mű, amely az előttünk álló héten két másik zenekarunk koncertjének programját színesíti majd. Előbb az MR Szimfonikusok születésnapi hangversenyén játsszák Liszt, Chopin és Csajkovszkij egy-egy műve mellett, megismételve az 1943-as legelső koncert műsorát - Vajda Gergely és Bogányi Gergely főszereplésével (Nemzeti Hangversenyterem, szeptember 21., fél nyolc). Szerdán azután Kocsis Zoltán és Nemzeti Filharmonikusai egy másik híres, sőt még híresebb kompozíciót is előadnak majd - döntően Bartók-tematikájú estjükön - abból a nevezetes 1933-as programból: Kodály Galántai táncait (Nemzeti Hangversenyterem, szeptember 25., fél nyolc).

S végezzük a hét sztárvendégeivel: Jordi Savall együtteseivel és a Borgiák dinasztiájával (főbb tagjait John Collier preraffaelita képén mutatjuk)! A sálgyűjteményéről is ismert legendás régizenész több száz év zenéjéből válogatva zenéli majd körbe a hataloméhes hispán família történetét (Nemzeti Hangversenyterem, szeptember 22., fél nyolc).

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.