mi a kotta?

Lilásban játszik

  • mi a kotta
  • 2013. december 14.

Zene

Késő reneszánsz, illetve prebarokk idézetünk (Tusnády László fordításában) nem a nőbántalmazás gyászos és máig aktuális jelenségének valamely történeti epizódját mutatja, hanem a hét egyik zenei ínyencfalatának irodalmi alapját citálja.

"Háromszor a lovag a nőt szorítja

erős karjával, s e nagy kötelékből

az annyiszor magát kiszabadítja,

nem a szerelmétől: az ellenétől.

Megint kardoznak, sok sebet hasítva,

szippantanak lihegve már a légből,

végül ez is, az is indul pihenni,

hosszú csatában ím fellélegezni."

A Torquato Tasso eposzában egymással - tudtán és akaratán kívül - halálosan megütköző szerelmespár, a keresztes vitéz Tankréd és férfiruhát öltő szaracén kedvese, Klorinda Claudio Monteverdi révén vonult be a zenetörténetbe, s a büszke szerző visszatekintve így emlékezett vissza madrigáljának 1624-es velencei bemutatójára: "Ily módon (immár tizenkét éve) mutattuk be a nagyságos és kegyelmes Girolamo Mocenigo úr, az én kiváló uram palotájában, egészen kifogástalanul, mivel a lovag igen kitűnő és finom ízlésű férfiú; mégpedig karnevál idején, éjszakai időtöltésképpen, az egész nemesi társaság jelenlétében, amely a szánalom érzésétől annyira megindult, hogy csaknem könnyekre fakadt, és tapssal jutalmazta, hogy olyasminek lehetett tanúja, melyhez hasonlót azóta sem láthatott-hallhatott." Hasonló előadásra számíthat az ugyancsak igen kitűnő és finom ízlésű Fesztiválzenekar közönsége is a hét végén, Jos van Immerseel irányítása mellett (Olasz Kultúrintézet, november 16. és 17., háromnegyed nyolc). A Monteverdi jelenetébe torkolló barokk est különlegességek sorát ígéri, köztük egy lamentót, amely a magyarok számára talán kevésbé emlékezetes XVII. századi Habsburgot, III. Ferdinándot (képünkön) búcsúztatja, méghozzá a jeles hegedűs és komponista, Schmelzer által. Aki azért - tegyük hozzá - Ferdinánd utódával, az őt az udvari zenekar élére kinevező I. Lipóttal határozottan jobban járt.

Caput mortuum, azaz a halott feje - ezt az első pillantásra meghökkentő alcímet viseli a Pannon Filharmonikusok sorozatnyitó pesti koncertje, mely sorozat az Öt szín elnevezés alatt lett meghirdetve. Ám nincs félreértés, hisz ez a mély lilásbarna (vagy barnáslila) szín elfogadott neve, amely ezúttal Gyöngyösi Levente új művének, a pécsi zenekar és az Amadinda együttműködésére komponált Sinfonia concertanténak az ősbemutatóját, valamint a Tavaszi áldozat megszólaltatását kínáló koncert fantáziacíméül szolgál majd (Nemzeti Hangversenyterem, november 15., fél nyolc).

"Galántán töltötte a szerző gyermekkora legszebb hét esztendejét. Híres volt akkor a galántai banda, Mihók prímás alatt. De még híresebb lehetett száz évvel azelőtt. [...] Ma már hírmondó sem maradt belőlük. Hadd folytassa ez a kis mű a régi galántai hagyományt." Magáról harmadik személyben fogalmazva, Kodály bocsátotta ezekkel a szavakkal útjára 1936-ban a hamar népszerűvé váló Galántai táncokat, mely koncertszám hétfőn a Filharmóniai Társaság Zenekarának operaházi estjén jut majd szerephez, az együttes történetéhez szorosan kapcsolódó két másik remekmű, a Táncszvit és Mahler I. szimfóniája mellett (november 18., fél nyolc). Külön érdekesség, sőt már-már pikantéria, hogy a koncert két karmestert, a társaság éléről lelépő Győriványi Ráth Györgyöt és a már megválasztott, de a hivatalát még el nem foglaló Pinchas Steinberget lépteti majd a színpadra.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.