mi a kotta?

Andante egy műlovarnő halálára

  • mi a kotta
  • 2009. január 22.

Zene

E rovat múlt heti ajánlója jószerével számunkra is megmagyarázhatatlan módon több olvasó érdeklődését is felkeltette. Egyikük pusztán többet szeretne megtudni a Bach család - Határ Győző fordulatával élve - érdemén felül kutyába vett tagjáról, míg mások inkább arra kíváncsiak, hogy a legutóbb emlegetett P. D. Q. Bach személyes leleményünk szülötte-e.

Nos, a második felvetésre válaszolva: nem. Az amerikai szatirikus és gyakorló zenebohóc, Peter Schickele ötlötte ki az elfeledett Bach (1807-1742) figuráját. Aprólékosan kidolgozta életrajzát (látogatása L. S. D. Bach szentpétervári otthonában, kapcsolata Betty Sue Bachhal, halála Baden-Baden-Badenben stb), zeneműveket szerzett számára, s fellépésein rendszerint meg is személyesíti a habókos komponistát, akiről 1976-ban monográfiát is publikált.
Az ál-Bachhal ellentétben valóságos személy volt az a hölgy, Elvira Madigan (képünkön), akinek a nevét gyakorta odatoldják Mozart C-dúr zongoraversenyéhez (K 467), lemezborítón és koncertprogramon egyaránt. A zongoraverseny, amelyet az elkövetkező napokban előbb Vásáry Tamás és a MÁV szimfonikusainak koncertjén (Zeneakadémia, január 23, fél nyolc), majd a Prágai Kamarazenekar és Paul Badura-Skoda vendégjátékán (Zeneakadémia, január 25, fél nyolc) is meghallgathatunk, mint oly sok más zenemű, utólag nyerte el melléknevét. Ám ezúttal nem a névadásban szorgos romantika a ludas, hanem a XX századi svéd filmművészet. A műlovarnő és szerelmese, egy svéd arisztokrata tragikus, közös öngyilkosságba torkolló románcáról (mely, akárcsak a mayerlingi eset, 1889-ben zárult) ugyanis 1967-ben Bo Widerberg filmet forgatott, s e filmben komoly, a zeneműre is jócskán visszaható szerep jutott a zongoraverseny szépséges második tételének.
Az előttünk álló hét a fentieken túl is gazdag lesz zongorakoncertekben. Csütörtökön két Beethoven-zongoraversennyel zárul Ránki Dezső és a Magyar Telekom zenekarának négyrészes sorozata (Zeneakadémia, január 22, fél nyolc), a Nemzeti Filharmonikusok hangversenyén Liszt A-dúr zongoraversenye fog felhangzani néhány Liszt-Kocsis-kompozíció nyomában (Nemzeti Hangversenyterem, január 23, fél nyolc), míg az MR Szimfonikusai által kísért Bogányi Gergely egy valódi ínyencfalatot, Wilhelm Furtwängler versenyművét szervírozná, s még John Williams - Puccinitől megihletett - Csillagok háborúja szvitje is a műsoron szerepelne, ám a wukikat félárú jeggyel csalogató 25-i koncert, mint értesülünk, sajna elmarad
A soros Haydn-est, a Trio Antiqua műsora mellett (Rádió Márványterme, január 26, hat óra), a véghajrára még két kötelezően megemlítendő programpont maradt: a hazai kortárs zenét ünneplő háromnapos Mini-Fesztivál (Fesztiválszínház, január 23, fél nyolc, 24, fél öt, 25, fél nyolc), valamint a MűPa Magyar Szimfonikus Körkép című sorozata, amely e napokban előbb a Debreceni Filharmonikusokat (Nemzeti Hangversenyterem, január 24, fél nyolc), majd pedig a Szegedi Szimfonikusokat (Nemzeti Hangversenyterem, január 28, fél nyolc) lépteti a ferencvárosi pódiumra.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.