mi a kotta?

Mozarti csecsebecseh

  • mi a kotta
  • 2022. október 12.

Zene

Klasszikus zenei programajánló a 2022/41. hétre

„Azokat a szépségeket, amelyeket más né­pek csak sok-sok előadás után ismertek fel ennek a zseninek a zenéjében, már első hallásra értékelték a csehek” – írta Lorenzo da Ponte, a kalandos életű librettista ugyancsak hedonista kollégájáról, Wolfgang Amadeus Mozartról, aki időnként sokkal jobban érezte magát Prágában, mint a tehetséges intrikusokkal tömött Bécsben. 1787 és 1791 között öt alkalommal járt a cseh fővárosban, és nagy sikereket aratott a Don Giovannival és a Figaro házasságával. Itt esett meg az operarajongók által ma is idézgetett anekdota, hogy egy péklegény az utcán Mozartot fütyült. Egy közepesen elkötelezett alkoholista akár ma is nekivághat, hogy végigtúrázza, amit Mozart annak idején végigivott egyik kedvenc környékén, a Templova és a Štupartsků utcában vagy a Brabanthoz címzett Thunovská utcai csehóban. Október 14-én háromnegyed nyolckor és másnap fél négykor a Prágai szimfónia is elhangzik a Fesztiválzenekar zeneakadémiai koncertjén. Amikor 1787. január 19-én bemutatták a művet, azt Mozart élete legboldogabb napjának nevezte. Állítólag soha nem ünnepeltek még úgy zeneszerzőt és előadót, mint őt a csehek. Takács-Nagy Gábor a Sinfonia concertante mellett Haydn 39. szimfóniáját vezényli az együttes élén.

Folytatódik az őszi Liszt Ünnep. A virtuozitás mibenlétét keresi Szabó Dániel, Bolya Mátyás, Lukács Miklós, valamint tucatnyi komoly- és népzenész koncertje, amelyen Liszt-művek és azok „ősforrásai”, verbunkosok, vendéglői muzsika, csárdások és forgatósok hangoznak el. A fellépők célja, hogy megmutassák, a virtuozitás több mint gyorsulási verseny, és magamutogatás nélkül is lehet űzni (Zeneakadémia, október 17., fél nyolc). Két nappal később ugyanitt Liszt-műveket játszik Oláh Kálmán saját parafrázisokkal és improvizációkkal (október 19., nyolc óra). Fekete-Kovács Kornél a Rádiózenekar élén vezényli saját művét, a Müpa a két évvel ezelőtt rendezett zeneműpályázatának nyertes kompozícióját (Müpa, október 14., nyolc óra).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.