mi a kotta?

Ne menj ítéletre szolgáddal

  • mi a kotta
  • 2012. április 9.

Zene

A 143. zsoltár fenti szavaival indul Johann Sebastian Bach egyik legcsodálatosabb kantátája, a 105-ös sorszámú, amely lipcsei működésének első esztendejében, egészen pontosan 1723. július 25-én hangzott fel legelőször - míg a számunkra legközelebb a Budapesti Fesztiválzenekar három koncertjén válik majd elérhetővé (Nemzeti Hangversenyterem, március 10. és 12., háromnegyed nyolc, ill. 11., fél négy).

Különlegesnek ígérkezik ez a háromszori s mégis egylényegű program, hiszen a barokk és egyáltalán a keresztény művészet tán legmagasztosabb lélekábrázolásával gyönyörködtető kantáta (a tavaly elhunyt nagy Bach-szakértő, Alfred Dürr véleményét visszhangozzák szavaink) nyomában Anton Bruckner VII. szimfóniája hangzik majd fel Fischer Iván vezényletével. A gyakorta a "Lírai" melléknévvel emlegetett grandiózus szimfónia a nagybetűs Isten helyett egészen más alakokat idézhet elénk: a mű dedikáltját, a hóbortos II. Lajos bajor királyt s persze a híres Adagio tételben elsiratott Richard Wagnert. S mert a történelemszennyezés a nagy műalkotásokat sem kíméli, hát akár még Adolf Hitler is az eszünkbe juthat az említett tétel hallatán, elvégre annak heroikus gyászzenéje nemcsak a sztálingrádi vereség bejelentését vezette fel a német rádióban, de Hitler halálhírét is.

A zene, a történelem és a diktatúra viszonyáról persze más mű is mesélhet nekünk ezen a héten: mondjuk Sosztakovics 8. vonósnégyese, amely a Keller Kvartettkeddi koncertjét nyitja majd (Concerto Zeneház, március 13., hét óra). "A fasizmus és a háború áldozatainak" - szól a vonósnégyes ajánlása, amelyet Sosztakovics Drezdában, az Öt nap, öt éjszaka című szovjet-keletnémet háborús film zeneszerzői munkálkodása közepette komponált. (Heti illusztrációnk tévésmaci remélt örömére e filmből lett kikölcsönözve.) Csakhogy ezt az 1960-as ajánlást különféleképpen, ám egyként kódolt tartalmúnak értelmezték a sokat félt szovjet zeneszerző meghittjei. Lánya, Galina szerint a szovjet hatóságok kényszerítették ki e megfogalmazást, fia, Makszim szerint az ajánlás rejtett értelme minden totalitárius rendszer áldozataira kiterjedt, míg a jó barát, Lev Lebegyinszkij úgy emlékezett, hogy Sosztakovics voltaképp saját sírfeliratának szánta ezt a kvartettjét. Itt említjük meg, hogy három nappal Kellerék koncertjét követően ugyanott az Auer Vonósnégyes játssza majd Sosztakovics egy másik alkotását: a formalizmus vádja elől menekülő zeneszerző 1946-os, ugyancsak rejtett ellenállást sejtető 3. vonósnégyesét (Concerto Zeneház, március 16., hét óra).

S a végére hagytuk az elkövetkező napok nyilvánvaló főeseményét, Grigorij Szokolov immár hagyományos, de éppen nem megszokott, jelzőkkel nemigen terhelhető szólóestjét A Zongora sorozatában (Nemzeti Hangversenyterem, március 14., fél nyolc). Az enigmatikus, de legalábbis kiismerhetetlen művész ez alkalommal Rameau, Mozart és Brahms darabjait játssza majd alighanem most is pazarló bőkezűséggel ajándékozott ráadásszámai előtt.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.