Koncert

Rolling Stones

  • Mészáros Márton
  • 2018. augusztus 12.

Zene

A No Filter európai turné utolsó előtti előadásának történelmi előzménye, hogy 1990-ben Václav Havel személyesen hívta meg a bandát az akkor rendszert váltó, még Csehszlová­kiaként létező országba. Nem véletlen, hogy az elnök és a Stones találkozásának fekete-fehér felvételeit óriáskivetítő mutatja a két előzenekar, a svájci Gotthard és a cseh Pražský Výběr közönségpezsdítő fellépése alatt. Amúgy egy gombostűt sem lehet leejteni: a szervezők becslése szerint 50 ezernél több jegyet adtak el, de sokadik generációs Stones-hallgatóként különösen jó látni, hogy rendkívül sok fiatal van. Az idén ötvenéves, politikai indíttatású dal, a Street Fighting Man jelképes nyitány, de nem igazi bulinyitány. Jagger hangja sem olyan, mint régen, a koncert végére el is fárad, de azért még van annyira jó, hogy élvezhetően adjon elő olyan slágereket is, amiket ritkán játszanak: a Miss You-t vagy az internetes közönségszavazatok miatt elhangzó Under My Thumbot.
A bluest Keith Richards testesíti meg akusztikus gitárral a kezében, jellegtelen énekével, hogy aztán a Midnight Rambler című számban hurrikán módjára kapcsolja össze a tradíciót és a rockot. Mick Jagger hetvenöt évesen is kilométereket teljesít a színpadon, Richards és Ronnie Wood nem tud mellényúlni, Charlie Watts arcára pedig nem most fagyott rá az egykedvűség és a jovialitás. Akárhogy is, lenyűgöző ilyen „főszereplőket” látni a színpadon, de különösen azt, hogy örömmel, egymást tisztelve és ugratva adják el ötvenöt év után is profi produkciójukat.

Prága, Letňany repülőtér, július 4.

 



Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.