Szép Ernő: Natália (Rádió)

Zene

Szép Ernő: Natália Az elmúlt esztendő legizgalmasabb és legértékesebb irodalomtörténeti lelete kétségkívül Szép Ernő önéletrajzi regénykezdeménye volt, amelyet több mint hatvan év irattári lappangást követően Vida Lajos bocsátott a Holmi olvasói elé. Zoltán Gábor rendezésében ebből a befejezetlen, s most a Noran által könyv alakban is megjelentetett regényből készült ötrészes rádióadaptáció, Kézdy György felolvasásában.

Szép Ernõ: Natália Az elmúlt esztendõ legizgalmasabb és legértékesebb irodalomtörténeti lelete kétségkívül Szép Ernõ önéletrajzi regénykezdeménye volt, amelyet több mint hatvan év irattári lappangást követõen Vida Lajos bocsátott a Holmi olvasói elé. Zoltán Gábor rendezésében ebbõl a befejezetlen, s most a Noran által könyv alakban is megjelentetett regénybõl készült ötrészes rádióadaptáció, Kézdy György felolvasásában. Tüneményes találkozásnak lehetett örvendezõ fültanúja a kandi hallgató, ugyanis a koros, tépázott sorsú Szép Ernõ emlékidézõ trécselése, öregesen szertekószáló mondatai és derb kitérõi tökéletes megelevenítõre leltek Kézdy személyében. A Lázár utcai ablakában üldögélõ izraelita kéjhölgyet, Natáliát (aki cím-, de korántsem fõszereplõje a torzónak) gyümölccsel és virággal udvarló költõsüvölvény szûkös életviszonyainak, elsõ budapesti és irodalmi tájékozódásainak bõ lére eresztett beszámolója egyszerre virtuóz és szeretnivalóan esendõ, a magánérdek határán billegõ munka, s éppen ezt a bájos kettõsséget adta vissza Kézdy György produkciója. Hangján vált érzékletessé a vészkorszakot szerencsével átvészelõ irodalmár öndédelgetõ nosztalgiája, amely említésre szintoly érdemesnek, sõt csodálatra méltónak találja a sárgasággal lábadozó Natália heves testi szerelmének ifjonti emlékét, mint a kócos és nagy hajú kávéházi költõk kiszólásainak és az éhenkórász színházi kardalosok panoptikumának fölidézését. A századforduló éveibõl felködlõ különféle szójárások és vezetéknevek valósággal felujjongtak Kézdy örömtelin csemcsegõ elõadásában: a riportereket majmolva egymást "apám"-nak tituláló rigmuscsinálók nyelvhasználata, meg a vedlett kóristák, Méhes, Nánási és társaik, akik között elõször találkozott Szép Ernõ e megütközve csodált szóváltozattal - "vella".

MR1 Kossuth, május 26-30.

*****

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”