Koncert

Warpaint

Zene

"Tavaly még bírtam őket" - hangzik el valakinek a szájából az A38 hajó folyosóján, és a szóban forgó személy talán nem is sejti, hogy ennél tökéletesebben nem fogalmazhatná meg a hipszterség esszenciáját. Az tény, hogy a részben a hipszterek által pár éve felkarolt amerikai Warpaint már lassacskán két éve adós egy új lemezzel, de először járnak nálunk, és szerencsére nem fesztiválon. A hajó sokkal intimebb kulisszái jobban passzolnak a zenekar artrockjához, de az sem lőtt volna nagyon mellé, aki ezt a koncertet a Müpába szervezte volna. Probléma csak egy van: jó régi magyar szokás szerint rohadt későn van a kezdés, fél tizenkettőkor, ráadásul egy vasárnap estén.

Szerencsére a halmozottan bölcsészes megjelenésű warpaintes csajok feledtetik a másnap reggeli meló fenyegető közelségét, és bizonyítják, hogy a hype nem volt érdemtelen. A disszonáns gitárok a Cure-t, a verze-refrén-verze elhagyása (és még egy s más) a Cocteau Twinst, a színtiszta vokálok a motownos csajzenekarokat, a szembe lógó loboncok meg néha a Ramonest idézik, és az is egyértelmű, hogy ha stylistot engednének a közelükbe, akkor ők lehetnének az új Bangles. De szerencsére nem ez a buli konklúziója, hanem az, hogy a ritmusszekció döbbenetesen jól össze van hangolva, Theresa Wayman gitáros szinte többet frontemberkedik, mint az eredetileg ezt a posztot birtokló Emily Kokal, Jenny Lee Lindberg basszusgitáros pedig toronymagasan nyeri a nem létező cukisági versenyt a színpadon. A koncert csúcspontja egyértelműen az Undertow, negatívumként pedig csak azt lehet felhozni, hogy a ráadás egy túl hosszúra nyújtott Kokal-szólószettből (melybe az énekesnő a Bruce Springsteen/Patti Smith-féle Because The Nightot is beleszövi) és egy közepesen izgalmas új számból áll, de még így is feledtetik az emberrel az ébresztőóra vészesen közelgő üvöltését. Ja, és még Bródy János is ott van a közönségben. Akkor ő most hipszter?

A38 hajó, július 8.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.