A szerk.

37:19

A szerk.

Az Európai Parlament állampolgári jogi, bel- és igazságügyi bizottsága (LIBE) elfogadta az ún. Sargentini-jelentést, amely különféle okokból azt hányja a magyar kormány, illetve az országgyűlési többség szemére, hogy szisztematikusan legázolja, felszámolja, megsemmisíti, kiüresíti, elfoglalja, eltéríti, és a többi; lesújtó végkövetkeztetése pedig az, hogy az ország szembemegy az Európai Unió alapértékeivel.

A szöveg tartalmi részét nem részleteznénk (ezt tesszük minden héten nagyjából nyolc éve), szép, alapos munka, és persze lehetett volna sokkal hosszabb is. A jelentés azt javasolja az Európai Parlamentnek, hogy az ősszel kezdeményezze az EU Tanácsánál Magyarország uniós szavazati jogának a felfüggesztését. Ehhez az EP-képviselők kétharmadának a szavazatára van szükség, ahhoz viszont, hogy az eljárás ezek után is folytatódjon, a Tanács egyhangú döntésére; és mivel az utóbbiban erről minden ország egy-egy szavazattal bír, Orbán lengyel és/vagy szlovén barátai valószínűleg megakadályoznák a rémes véget. Az unió intézményesen bajosan bír zablát dobni az Orbán-rezsimre – de az kétségtelen, hogy maga az eljárás folyamatos kellemetlenségeket tud okozni neki. (Érdekes, hogy a kormány retorikája még mindig azt sulykolja, hogy ők makulátlan demokraták; ez a súlyos ferdítésekkel teli kormányválasz alaptézise és -hangneme is – egyfajta sértődött fensőbbség. Mondjuk addig jó, amíg nem kezdenek el büszkék lenni arra, amit valójában művelnek.)

Figyelemre méltó a 60 fős bizottságon belül a szavazatok megoszlásának az aránya is. Az 56 voksolóból 19-en szavaztak a tervezet ellen és 37-en mellette. Az utóbbi csoportozatban léptek fel a szociáldemokrata, a két zöld és a liberális EP-frakciók tagjai, ami úgyszólván magától értetődő. Az érdekesség az, hogy a konzervatív pártcsaládból – ugyebár ide, az Európai Néppártba tartozik a Fidesz is – 8-an ugyancsak Orbán elmeszelésére voksoltak, ebben az albrigádban két lengyel, egy máltai, egy portugál, egy luxemburgi, egy holland és egy cseh képviselő mellett fellépett egy csóka Merkel pártjából, a CDU-ból is. De érdemes egy pillantást vetni a jelentést elvető csapatra is. Az első, ami feltűnik, hogy a 19 lojalista közül 6 a Fidesz–KDNP képviselője. A magyarázat erre az, hogy bár a bizottság tagjai között csak egyetlen fideszes EP-képviselő, vagyis Member of European Parliament található (ő Gál Kinga, a bizottság alelnöke), az ilyenkor szokásos procedúra szerint a tagok átadhatják a helyüket, először a póttagoknak, aztán ha azok se akarnak szavazni, akkor bárki másnak. Így szerezhetett a Fidesz 5 tuti szavazatot: a frakciótársaktól, akik sem ellenük szavazni nem akartak, sem mellettük. (Összeszámoltuk: a rendes tagok közül majd’ tucatnyian köszönték a lehetőséget, de nem éltek vele. De lehet persze, hogy csak épp nem értek rá gombot nyomni.) Erős támogatást, konkrétan 10 szavazatot kapott viszont Fidesz-Magyarország az EPP-től jobbra, adott esetben sokkal jobbra elterülő vidékről. A skála a svéd Demokratáktól a Kaczyński-párt két képviselőjén át a UKIP-ig, a brit Függetlenségi Pártig terjed, a durva nacionalistáktól és nyílt rasszistáktól a félfasisztákon át az egészen azokig. Sőt, azon túl is: Udo Voigt német MEP például egy neonáci pártocskát képvisel az EP-ben, és egy ízben súlyos problémái adódtak abból, hogy Hitlert egy kicsit jó fejnek mondta, és egy kicsit tagadta a holokausztot is; de festői figura a francia Brice Hortefeux, Sarkozy egykori bevándorlásügyi minisztere is, a kipróbált rasszista, a romák és az arabok ostora, a deportálások és a gyűjtőtáborok szerelmese; vagy a holland Wilders-párt képviseletében fellépő Auke Zijlstra – ő speciel Hollandiát a keleti tagállamokból érkező munkavállalóktól akarná megtisztítani.

A képlet tehát elég világos: a Néppártnak Orbán támogatásához éppenséggel nem fűlik a foga, de megszabadulni sem akarnak tőle; vagy nem tudnak, vagy azt hiszik, hogy nem tudnak. Inkább nem néznek oda, hátha elmúlik magától. (Ez amúgy nagyon be szokott jönni a jobboldali szélsőségekkel szembesülő konzervatív pártoknak.) A magyar kormányfő igaz barátokra lelt viszont a legkülönfélébb szélsőséges, ultrajobboldali, radikális formációk körében. Arról, hogy ez milyen szövetségekkel és milyen európai befolyással kecsegteti középtávon, a 2019-es választásokra is figyelemmel a Fideszt, beloldalainkon olvashatnak szemléletes elemzést: de úgy tűnik, a fasiszta áttörés Európában távoli disztópia. A jó hír pedig mégiscsak az, hogy az Európai Unió ama intézménye, amelynek a legtöbb hivatkozási alapja van arra, hogy Európa népének a nevében szólaljon fel, mégiscsak kiállt, és nagy többséggel állt ki a magyar demokrácia és a magyar demokraták mellett.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.