A szerk.

A család barátai

A szerk.

A PISA-felmérések értelme az lenne, hogy a saját korábbi teljesítményükhöz vagy a többi országhoz képest leszakadó országok megnézzék, hol barmolták el oktatási rendszerüket, és hogyan tudnák e hibákat kiküszöbölni. Tanulhatnának azoktól az államoktól, amelyek viszont szép javulást érnek el a teszteredményekben. Hosszas és alapos elemzés után a magyar kormány is megtalálta a soha nem látott zuhanórepülés legfőbb okozóit: a rohadék nemzetközi médiát meg a szegény, cigány tanulókat.

Mielőtt rátérnénk a szomorú lényegre, a hvg.hu nyomán idézzük az oktatási államtitkárság PISA-jelentésének legszórakoztatóbb momentumát, ami az egész önvizsgálat komolyan vehetőségét is megmutatja. Az Oktatási Hivatal és a köznevelési kerekasztal szakértőit is bevonó munkacsoport arra jutott, hogy a fogyasztás kultúráját kritikátlanul közvetítő média miatt „egyre többen nem a tudás, hanem az ügyeskedés hatalmában hisznek, és vesztesként tekintenek a munka és erőfeszítések útján érvényesülni kívánó emberekre”. Mindezt aznap olvassuk, amikor a belföldi hírek szigorúan a becsületes érvényesülés jegyé­ben a pályázat kiírása előtt másfél évvel pályázó Tiborcz Istvánról – Orbán Viktor miniszterelnök vejéről – és a havi kétmillás fizetést behúzó Csiszár Jenő főkonzulról szólnak.

De a polkorrekt világgal szakító jelentés felmutatja a másik bűnbakot is „a hátrányos családi hátterű, negatív hatások veszélyeztetettségében élő gyerekek”, ne kerteljünk, a cigányok képében. A tudós jelentéstevők szerint az erőltetett integráció hatására egyes osztályközösségekben uralkodóvá váltak a „néhány gyerek által otthonról hozott negatív viselkedési és életvezetési minták”, így ezen tanulók esetében meg kell fontolni a „bentlakásos rendszerben működő, felzárkóztató képzési forma kiterjesztését”. Ezt a javaslatot a Jobbik dédelgeti évek óta, csak ők nyíltan cigányoznak, sőt Dúró Dóra tavalyelőtt azzal is előállt, hogy a szegregáció tulajdonképpen a többségre nézvést igazságtalan, hiszen a „normális” családoknak kell busszal vagy autóval távolabbi, cigánymentes iskolákba utaztatniuk gyerekeiket.

A szegények hibáztatása Hoffmann Rózsa korábbi és Palkovics László jelenlegi államtitkár nyilatkozataiban is rendre felbukkan, jóllehet a tanulói eredmények 2012 és 2015 közötti drámai visszaeséséért sokkal inkább felelős az oktatási rendszer fideszes lerohanása, mint a tesztet kitöltő diákok anyagi helyzetének a romlása. Azt persze jól látja az államtitkárság, hogy a legjobban és legrosszabbul teljesítők közötti szakadék tovább nőtt, és hogy a családi háttér botrányosan nagy mértékben befolyásolja az eredményeket. De ez aligha független az elmúlt öt év kormányzati dúlásától: a tankötelezettségi korhatár leszállítása, a szakiskolai és szakközépiskolai képzés lebutítása, a standardizált tantervek és tankönyvek bevezetése, a szegregáció retorikai és esetenként jogi bátorítása mindenkinek rossz, de leginkább az eleve hátrányos helyzetű tanulókat sújtja. Az pedig, hogy családbarát kormányunk a családi háttér negatív hatásait a családok felszámolásával kívánja ellensúlyozni, nemcsak embertelen és diszkriminatív, de értelmetlen is. A cigány gyerekek még erőteljesebb szegregációja javítani biztosan nem fog a PISA-eredményeken.

Ahhoz a felelősség beismerésére lenne szükség, meg a szegregáló intézmények fokozatos bezárására, a hatékonytalanul működő falusi iskolák összevonására, az alapképzésre fordított idő meghosszabbítására, az érettségit nyújtó képzés általánossá tételére. Mindezt a családokat bevonva, a szociális háló és a megmutyizott pályázattal épp most kivéreztetett tanodahálózat megerősítésével lehetne teljessé tenni. E nehéz, lassú és eleinte talán népszerűtlen megoldásnál semmi sem áll távolabb a mai hatalomtól. Csakhogy a másik út a szakadékba vezet.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.