A szerk.

A keleti széllel érkezett

A szerk.

Németország választott, s nem egészen úgy, ahogy az előzetes jóslatok, felmérések, elemzések ígérték, hogy tudniillik Angela Merkel újabb diadalmenete lefutott dolog.

A kancellár pártja, a CDU (Kereszténydemokrata Unió) elveszített 55 helyet a szövetségi parlamentben, amihez ha hozzácsapjuk bajor appendixük, a CSU (Keresztényszociális Unió) 10 elvesztett székét, valóban jelentős, 9 százalékpont körüli visszaesést regisztrálhatunk. Mielőtt azonban könnyeket hullajtanánk a kereszténydemokratákért, jegyezzük meg, hogy a veszteségeik az egészen kiváló 2013-as eredményeikhez viszonyítva jelennek meg most, amikor pedig úgy 8 százalékpont körül javítottak a 2009-es eredményeiken; ha tetszik, visszalengett helyére az inga (a modern Németország történetében legjobb eredményüket 1990-ben, az újraegyesítés lázában érték el, 43 százalék fölé kúszva). Mindezzel együtt a diadalmenet kétségkívül elmaradt, s aligha vigasztalhatja a kancellárt, hogy a CSU bukta duójukból a nagyobbat, soha nem voltak ennyire lenn. A Bajorországban elért 38 százalékuk hallatán alighanem maga Franz-Josef Strauss is felkeresi a gyengélkedőt a pokolban. Ezen – a párt történetében méltán szégyenletesnek nevezhető – eredmény viszont némi szépségflastrommal is szolgálhat az AfD (Alternative für Deutschland; finoman szólva is a nettó széljobb) kétségtelen sikere miatt borongóknak: Bajorország a menekültválság frontországa, s a CSU ameddig lehetett, szembe is helyezkedett a szövetségi (egyszersmind európai) menekültpolitikával, nem csupán retorikában, de egészen a Nagy Testvér többszöri zsarolásáig ragadtatva magukat. S most meg kaptak az arcukra. Ugyanakkor az elbitangolt 10 százalékuk nagy valószínűséggel egyenest az AfD-hez szaladt, mondván, mégsem ment elég messze a CSU. A masszívan menekültellenes protestpárt így Bajorországban is szállította az országos átlagot jelentő bronzérmet (a hagyományosan második SPD-től alig lemaradva).

S ezzel tulajdonképpen el is értünk a mostani választás egyetlen igazán égető kérdéséhez: mi lesz most, hogy Németország törvényhozásában a 2. világháború óta először ismét ott ül több mint 90 képviselővel (a 709-ből: nincs még egy ilyen népes törvényhozás Európában) egy markánsan szélsőjobboldali, s ne szépítsük, egynémely náci húrok megpengetésétől sem minden esetben idegenkedő párt. A kialakult helyzet felette érzékeny voltát jelzi az is, hogy az AfD nagyon új párt, 2013-ban alapította Frauke Petry (róla rögtön lesz még szó), ilyenformán rakétasebességgel fészkelt el a németországi nagypolitikában. A tizenhat tartományi törvényhozásból tizenháromban már szereztek képviseletet, ahol jól-rosszul, leginkább élénken muzsikálnak: tolják a magukét, a nekünk von Haus aus oly ismerős véresszájú migránsozást (emellett tán még az ugyancsak látványos elitellenességük említhető irányvonalukként, de az minden új pártra jellemző: akik eddig csinálták, rosszul csinálták). Mindezt immár az alapító nélkül. Frauke Petry azzal indokolta hirtelen, de nem váratlan felállását, hogy a be­akadt menekültezés helyett ő szakpolitikákat akar vinni, amit fordíthatunk úgy is, hogy én nem vagyok náci, én politikus vagyok. De szövetségi szinten követője nem lévén, a kérdés változatlan: mi lesz Németországgal így?

Egyelőre csak mozaikdarabkák ismertek a válaszból, azok pedig nem olyan rémisztők, mint egyáltalán kimondani a tényt, nácik vannak Németország törvényhozásában.

Angela Merkel lesz a kancellár, de nem nagykoalíció lesz, hanem a választás másik, ám jóval kevesebbet emlegetett nagy nyertesével, a parlamenti helyüket mindjárt 10 százalék fölé emelve visszaszerző szabaddemokratákkal (FDP) és az állásaikat viszonylag stabilan őrző zöldekkel (Bündnis90/Die Grünen) kormányoz majd együtt. E két formáció ugyan nem különösebben szenvedheti egymást, de voltak már megbízható koalíciós partnerei a CDU-nak (meg mindenkinek, aki szembejött: az SPD-nek).

Így az ellenzék vezető ereje nem az AfD lesz, hanem a régi nagysága visszaszerzéséért feltehetően sívó oroszlánként küzdő szocdem párt. Ahhoz, hogy akár csak halványan is, de váltópártként gondolhassanak rájuk a koalíciós ügymenettől megcsömörlött szavazóik, nos, rengeteget kell teperniük. S ebbéli igyekezetük valamennyire bizonyosan elhomályosítja a kisebb ellenzéki erők, az AfD és a Baloldal (Die Linke, a keleti utódpárt) parlamenti erőfeszítéseit is. A szocdemek megerősödése pedig nyilvánvalóan jót tenne az egész országnak. Efféle irányt mutatnak a választási eredmények ismeretében végzett közvélemény-kutatások is: a többség helyesli, hogy Merkel lesz továbbra is Németország vezetője, helyesli, hogy azokkal köt koalíciót, akikkel tényleg köt, s még egy ezeknél is jóval nagyobb többség tartja módfelett kívánatosnak, hogy a komcsik meg a nácik maradjanak a jövőben is szigorú politikai karanténban.

Mindezeket összegezve tehát nem kell különösebb rémeket látni Németország és Európa jövőjét illetően, ellesznek eztán is. S persze örülhet a magyar kormány is, végtére is Merkelért imádkoztak, s a hozzájuk hasonló disznók is domborítottak rendesen – de Magyarországra nézve mégis borús képet mutat ez az eredmény. Igen, Kelet-Németország miatt. Ott kúszott helyenként 30 százalék fölé az AfD, s ott éli világát a Linke is. Ott értenek csupán a populizmusból sokan. Márpedig, ha Németország negyed század alatt nem bírta felemelni önnön keleti fertályát, mi hogyan fogjuk végre felemelni saját magunkat?

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control, azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?