A szerk.

A király új ruhája

A szerk.

Ha a szegény jó Adolf ezt megérhette volna (tudniillik a Dassler), végre feladja a teljesen hiábavaló szívózást, s azonnal bezárja a boltot (Adidas), amit persze így is bezárnak valószínűleg, mert hamarosan a tizenegy Angela Merkellel felálló Nationalelf is 2Rule mezben fog pályára lépni, leszámítva a kapust, akinek talán majd engedélyezi a főhatóság, hogy Király Gábor márkájú macigatyában őrizze a portát

Ha a szegény jó Adolf ezt megérhette volna (tudniillik a Dassler), végre feladja a teljesen hiábavaló szívózást, s azonnal bezárja a boltot (Adidas), amit persze így is bezárnak valószínűleg, mert hamarosan a tizenegy Angela Merkellel felálló Nationalelf is 2Rule mezben fog pályára lépni, leszámítva a kapust, akinek talán majd engedélyezi a főhatóság, hogy Király Gábor márkájú macigatyában őrizze a portát. Addig viszont be kell érnünk a Diósgyőrrel, a Haladással, valamelyik alacsonyabb divízióban a Vasassal (szegény jó Kádár elvtárs is hogy örülne), és természetesen PAFC-cal, a bűvös sárkánnyal, bocsánat, turullal.

Van is ennek az új ruhába felöltöztetett PAFC-nak egy remek reklámfilmje, melyben fiatal futballisták – természetes hangon, keresetlen szavakkal, találó észrevételekkel, szellemes fordulatokkal – ecsetelik, hogy milyen nagyszerű is az új ruhájuk, Mészáros Lőrinc klubtulajdonos 2Rule-ja. „Remélhetőleg én fogom letépni a mezt az ellenfélről, nem pedig ő énrólam. Márpedig nagyon jó szabása van a meznek” – mondja egyikük, a szélvészgyors szélső. De ennél is jobb a filmecske slusszpoénja, amikor a játékosok eldobják magukat, nyilvánvalóan a gyönyörtől, annyira odavannak a 2Rule-ért. Ilyen lassan, bénán, tanácstalanul eldőlni sportolókat mi még az életben nem láttunk, tényleg rejtély, hogy mi történt volna szegényekkel, ha még labdával is kell közben csinálniuk valamit. (Egyelőre labdát nem gyárt Mészáros, mázli.)

S persze, sorolhatnánk tovább röhögve a lap aljáig is Mészáros Lőrinc nagy sportpiaci betörésének burleszkbe illő mozzanatait – de valójában őszinte örömünknek kell itt hangot adnunk. Ismét a helyére került valami Magyarországon. Mert az ugyan simán lehetséges, hogy török alapanyagból Kínában gyártott (vagy kínai alapanyagból Törökországban gyártott) proliészter vacak lett a 2Rule, egy nejlonzacskó, aminek kivágták két sarkát, hogy kidughassa a kuncsaft a karját, de mit számít ez! Nyilván senkit nem kell emlékeztetnünk arra, hogy a magyar labdarúgók Adidasban, Pumában, Nike-ban, de még bikiniben is simán kikaptak az utóbbi időben gyakorlatilag bárkitől a világon, legtöbbször végtelenül megalázó körülmények között. (Igaz, a háréjuk közben rendesen be volt lőve – Mészáros nyithatna már fodrászatot is.) Ez 2Rule-ban is menni fog.

A magyarvilág viszont pont ettől a 2Rule-tól válik kerek egésszé, hiszen azt is tudja mindenki, hogy Mészáros Lőrinc csak egy álarc neve, az álarcé, melyet Orbán Viktor a (mindgyakran gazdasági természetű) huncutkodásaihoz szokott felölteni. Innentől úgy lesz tehát, hogy Orbán Viktor stadionjaiban Orbán Viktor csapatai Orbán Viktor trikójában, gatyájában futballoznak, okkal vélelmezhetően Orbán Viktor színvonalán, mint eddig is. A mozgóárus Orbán Viktor szotyoláját árulja, a VIP páholyban Orbán Viktor Vivien márkájú hűvös (és úgy hírlik, kicsit problémás) ásványvizét isszák Orbán Viktor sameszai, és Orbán-kolbászt esznek Orbán-mustárral az Orbán-büfében, satöbbi, satöbbi. Nem jönnek már külföldi csapatok, csak néha az Osijek, minek, csak elvennék a kedvünket a focitól, inkább Orbán Viktor időnként bemondja hangosbemondón, hogy Puskás a legnagyobb, s mi teremtettük egyebek mellett a horvát focit is, meg minden mást is, ami csak jó a világon. S amikor meg nem focizunk, akkor megvédjük Európát, 2Rule-ban.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.