Kende Tamás
Publicisztika
A fogatlan oroszlán szájában
Mit tehet az EU és mit nem a demokrácia romlása esetén?
MaNcs 30. évf. 30. sz. (2018-07-26)
Mit tehet az EU és mit nem a demokrácia romlása esetén?
Kábé tizenöt éve elterveztem egy regényt Omar Khajjámról, a hőse egy perzsa kútásó lett volna, de a főhőse a tudás. Az a görög-perzsa-arab tudás, ami Omar Khajjám életében még megvolt, de hirtelen félresöpörte a doktriner muszlim teológia: a szabadgondolkodás hűs vize eltűnt a föld alatt a sivatagban szinte nyomtalanul, kútjait betemette a feledés.
Ha a szegény jó Adolf ezt megérhette volna (tudniillik a Dassler), végre feladja a teljesen hiábavaló szívózást, s azonnal bezárja a boltot (Adidas), amit persze így is bezárnak valószínűleg, mert hamarosan a tizenegy Angela Merkellel felálló Nationalelf is 2Rule mezben fog pályára lépni, leszámítva a kapust, akinek talán majd engedélyezi a főhatóság, hogy Király Gábor márkájú macigatyában őrizze a portát
Magyarország kedden hivatalosan is jelezte az ENSZ-nek, hogy kilép a globális migrációs csomag elfogadási folyamatából. A világszervezet két dokumentumon dolgozik, mindkettő a 2016-os New York-i Nyilatkozatból eredeztethető, amelyet akkor az Orbán-kormány, illetve a tárgyalásokból azóta szintén kihátrált USA előző vezetése is elfogadott.
Körülbelül most, e hetekben múlhatott el az utolsó pillanat, amikor a brit kormány valamilyen kivihetőnek tetsző Brexit-tervet terjeszt az Európai Unió, közelebbről is Michel Barnier, az unió Brexit-ügyi főtárgyalója elé annak érdekében, hogy a jövő március végén esedékes kilépés valamelyest rendezett körülmények között folyjék.
Mire elég 52 ezer forint, ha valaki súlyosan fogyatékos gyerekét ápolja otthon napi 24 órában? És mi van akkor, ha valaki sok mindenben önálló, mégis 24 órás felügyeletet igényel? Akkor ez az összeg 29 ezer forint.
Kiakadtak a buszvezetők a BKV legújabb toborzó kisfilmjén, amely a járművezetői munkát anyagilag és társadalmilag magasan megbecsült hivatásként állítja be. A valóságról a BKV-nál működő egyik szakszervezet elnöke beszélt lapunknak.
Az alábbiakban röviden vázoljuk a Dunaferr-tulajdonosok gazdasági-politikai hátterét.
Mészáros Lőrincet az acélgyártás is érdekli, a Dunaferr azonban egyelőre nem eladó. Az orosz tulajdonosok viszont aligha a pénzügyi mutatók miatt ragaszkodnak a vállalathoz. A politikai játszma több ezer embert érint Dunaújvárosban és a környékén.
Majd’ húsz év után készült újra átfogó kutatás a hazai zsidóságról. A Zsidók és zsidóság Magyarországon 2017-ben című anyagról egy rabbinak nyilván van véleménye, főleg annak, aki forró politikai ügyekben rendre felemeli a szavát, és ha kell, Köves Slomónak is megmossa a fejét.
Van olyan hely e kerek világon, ahol a nép egy idő után megelégeli, hogy tolvajok dőzsöljenek a pénzén. Malajziában hat évtized után váltottak kormányt.
Ha a rockzene húsz év múlva is meg fog még tölteni stadionokat, akkor azt nagyrészt a Volbeatnek köszönhetjük. A Metallica örökös előzenekaraként kezdték, de pár év alatt felnőttek a legnagyobb rocksztárok mellé. Az ún. Elvis-metált játszó zenekar karizmatikus frontemberével az EFOTT-os koncertjük előtt beszélgettünk.
Az idei Cannes-i Filmfesztivál egyik kétségtelen szenzációja a melegpropaganda terjesztése miatt hazájában tavaly óta házi őrizetben tartott orosz Kirill Szerebrennyikov filmje, a Nyár volt. A szovjetvilág rockzenéjének kallódó hőseit (Mike Naumenkót és Viktor Cojt, illetve a Zoopark együttest) megidéző mű most Magyarországra is elért, a főszereplőjével, a hazájában méltán népszerű Zveri együttes frontemberével még Cannes-ban beszélgettünk.
Londonba emigrált magyar családban született, az ötvenes években Magyarországon, majd 1972-től az Egyesült Államokban élt. A New York-i művészvilág ismert alakja két évtizeden át Yoko Ono élettársa volt. Sajátos látásmódja sok művésztársát inspirálta. A Ludwig Múzeum új kiállítása Huszárlépésben címmel mutatja be Sam Havadtoy munkásságát.
A Pulitzer-díjas amerikai újságírót 2004-ben azzal a hírrel lepte meg évtizedek óta nem látott, 76 éves, magyar származású édesapja, hogy nővé operáltatta magát. Az Egyesült Államokban 1953-ban letelepedett, majd a rendszerváltáskor hazaköltöző Steve Faludiból egy Thaiföldön elvégzett műtét jóvoltából Stefi Faludi lett. 2015-ben elhunyt apja történét Susan Faludi Előhívás címmel írta meg – a könyv nemrég jelent meg magyarul.
Kaiser, Karfiol, Kočka, Škoda, Novák, Kašpárka, 29471 és 29472, valamint Trnka és Alfa – nem kolbászról, zöldségről, autóról és földönkívüliekről van szó, hanem a Plzeňben található bábmúzeum fontos szereplőiről.
Mostanában a Bánkitó Fesztivál miatt emlegetik a „nógrádi Balatont”, de az üdülőfaluban inkább a jazznek van kultusza.
Könnyű olvasmánynak az új Nyelvtan már csak 1152 oldalas terjedelme miatt sem mondható, izgalmasnak viszont annál inkább. A közel tízévi munka eredményeként megjelenő kötet nem csak azok számára rejt érdekességeket és felismeréseket, akik nyelvészeti pályára készülnek.
Az elmúlt években többen kaphattak végzetes lisztériafertőzést magyar mirelit áruk fogyasztása nyomán. A bűnös baktérium nyomába eredtünk.
A kerületi jegyző egy zavaros közlemény szerint bezáratta, de a hivatalos tájékoztatást erről csak napokkal később küldte meg – mindenesetre a józsefvárosi közösségi tér és civil központ egyelőre nyitva van. Az aurórások megszokták a vegzálást, most is optimisták. Ám az underground helyeknek egyre nehezebb Budapesten.