A szerk.

A magyar dimenzió

A szerk.

Hogy ki volt előbb, a politikus Gyurcsány Ferenc vagy az üzletember, azt éppenséggel elég könnyű eldönteni, de mint alábbi példánk is mutatja, magának az érintettnek ez valószínűleg több fejfájást okozhat, mint a köznek.

Hiszen Gyurcsány pályájának és jelen állásának ismeretében akár azt is megkockáztathatja bárki, hogy minden neki juttatott fillér bújtatott párttámogatás – az lenne akkor is, ha a maestro a népszerű fővárosi turistaútvonalak egy frekventált pontján gitározná-énekelné össze a napi betevőre valót. Jönne az EU a kedves feleségével, meghallgatná a Love Actually híres betétdalát, és beledobna

a kalapjába egy húszeuróst, amiből Gyurcsány nyilván azonmód tizenkét egységet a DK-ra fordítana, befizetné Gréczyt a fodrászhoz, vagy valami.

A Fidesz és Orbán Viktor szerint épp ez történik most valamivel nagyobb volumenben. Gyurcsány és neje cége, az Altus ugyanis elnyert egy megbízatást az Európai Bizottságtól. Nagyjában-egészében arra, hogy az uniós fejlesztési pénzek felhasználását inspiciálja. Amit a Fidesz így értelmez: a kutya EB így támogatja Orbán politikai ellenfelét cirka másfél milliárd forinttal. Az erről szőtt fideszes narratíva nyomatása immár több mint egy hónapja tart, s ugyan nem ezzel kel és fekszik az ország, de egy célnak bizonyosan megfelel. Egyben tartani a megmaradtakat, hiszen az ősi,
a rettegett ellenség ellen hívnak csatába újra kürtök, a vén csatalovak erre biztosan felkapják a fejüket. De ezt nyugodtan elengedhetjük a fülünk mellett, hiszen a Fidesz hardcore szurkolóinak ősfélelme már aligha lesz Magyarországon választást eldöntő tényező. Ahogy Gyurcsány Ferenc viselt dolgai sem tűnnek ma a legfontosabbaknak a hazában.

Hanem van ennek az esetnek egy újabb fordulata, ami komoly kihatással lehet az ország jövőjére. Legfőképpen a politikai berendezkedés buzerálása által. Az ugyanis, hogy kedd reggelre kelve azt kellett megtudnia a Napi Gazdaságnak, hogy a Fidesz országgyűlési frakciója a DK-nak járó költségvetési támogatások felfüggesztését kezdeményezi. Nyilván ezt üzente haza Strasbourgból Orbán, amikor az eset magyar dimenzióját emelte ki, némileg fenyegető tónusban (otthon majd lerendezzük). S ez csak egyet jelent, hogy rálépnének egy ellenzéki párt torkára, és addig ugrálnának rajta, amíg ki nem adja a páráját – s tennék ezt tisztán izomból (értsd: élve a maguk szabta választási törvény keretei közt nyert parlamenti felhatalmazásukkal). Magyarországnak van egy pártfinanszírozási törvénye, ami épp a Fidesznek köszönhetően olyan, amilyen, de momentán használatban van. Eszerint húzzák a választókat képviselő erők a működésükhöz szükséges pénzt. Van a költségvetési támogatás, vannak az adományok, s van a kettő között egy aránypár, melyben a tételek egymást feltételezik. Így a Fidesz-frakció kezdeményezése nyilvánvalóan példa- és precedensértékű. Nyugodjon le mindenki, holnap majd tőletek (a titeket képviselőktől) is elvesszük a pénzt. Mert ellenfelek nélkül sokkal könnyebb nyerni.

A válasz minderre pillanatnyilag az, hogy Dobrev Klára, az Altus vezérigazgatója beperli Orbánt és bocsánatkérést vár tőle, ami vagy megoldja Gyurcsányék problémáját, vagy nem. Magyarország problémája viszont momentán épp ez a kvázi egypártrendszer, amit a tisztelt kormányerő itt forszíroz. S ez aligha intézhető el ilyen tűzoltásszerű megoldásokkal.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.