A szerk.: Lelkifurdalás nélkül

A szerk.

Az ember tényleg nem tudja, hogy sírjon vagy röhögjön, amikor Orbán a megbukott népszavazási kezdeményezés után egy órával azt mondja bele egy (sõt több) ország arcába: gyõzött az igen, és a népszavazás sikeres volt. Hiszen amit mond, az nyelvi és jogi értelemben igaz.

Az ember tényleg nem tudja, hogy sírjon vagy röhögjön, amikor Orbán a megbukott népszavazási kezdeményezés után egy órával azt mondja bele egy (sõt több) ország arcába: gyõzött az igen, és a népszavazás sikeres volt. Hiszen amit mond, az nyelvi és jogi értelemben igaz. A hazugság a ki nem mondott félmondatban van: hogy tudniillik a népszavazás eredménytelen lett, az Országgyûlés nincs obligóban.

Hogy a Fõmérnök mégsem felhõtlenül boldog, arról mindazonáltal sokat elárult a kép: Orbán a vereséget magyarázó beszédet merev arccal, egy sebtiben telefirkantott papírlapról olvasta. Biztos csak a diadalittas szónoklatot írta le elõre, szépen, kalligrafikusan. És Orbánnak nemcsak ezt a hét végéjét rontották el a választók, hanem az elõzõt is. A november 29-it, amikor a Romániai Magyar Demokrata Szövetség bejutott a bukaresti törvényhozásba, s az elõzetes várakozásoknak megfelelõen az is nyilvánvalóvá vált, hogy nélküle a két nagy román párt egyike sem tud az Európai Unió számára is elfogadható kormányt alakítani.

Orbán e kettõs vereségénél nagyobb szerencse a magyarokat, a magyarországiakat és a külországiakat, nem is érhette volna.

H

Orbán romániai számításai már régóta egyértelmûek. Legfõbb célja az volt, hogy székelyföldi kis védence, Szász Jenõ közremûködésével elégséges szavazatot vegyen el az RMDSZ-tõl ahhoz, hogy az ne jusson be a román parlamentbe. Ezért locsolta lével s trágyázta ideológiailag oly bõségesen a székelyudvarhelyi polgármestert (a magyarság színe-virágát). Ha ugyanis az RMDSZ nincs a parlamentben, akkor nem lehet kormányon sem; kormányon kell lennie viszont az Európa-, magyar- és mindenellenes Nagy Románia Pártnak. Márpedig Corneliu Vadim Tudor kormánytagsága nemcsak Románia 2007-re tervezett uniós felvételét nehezítette volna meg, de az jól prognosztizálhatóan a politikai képviselet nélkül maradt erdélyi magyarok leleményes zaklatását, s a román kormányzati politika soviniszta fordulatát is eredményezte volna.

Mintha Orbán épp ezt az állapotot szerette volna elõállítani - másként aligha tudjuk értelmezni erdélyi húzásait. Kipiszkálni Romániát az unióból, mielõtt még felvennék; s meggyengíteni Magyarország uniós kötõdését is. És ez épp elég rettenetes fejlemény ahhoz, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül. A román-magyar viszony elmérgesedésének legelsõ sorban az erdélyi magyarok látták volna kárát - ezért is szavaztak az RMDSZ-re, és ezért állíthatjuk mi, hogy Orbánt a lehetõ legkevésbé sem érdekli a határon túli magyarok boldogulása. Meg azt, hogy Orbán erdélyi politikájának középtávú célja az erdélyi etnikai, majd a két állam közötti konfliktus kiélezése volt.

H

Ezt a politikát fejelte meg a Fidesz magatartása a kettõs állampolgárság ügyében - még akkor is, ha az alkalom szinte váratlanul kínálta fel magát. Ha a kettõs állampolgárságról szóló népszavazáson gyõz az igen, s a tetejében Romániában is Orbán szándékai szerint alakul meg a kormány, a magyar politika képe a következõ évekre végzetesen átalakul. És nem csak azért, mert - az adott esetben a román kormány elõl menekülõ - kettõs állampolgárságú erdélyi magyarok Magyarországon Orbánra szavaztak volna (ha Erdélyben nem is tették: hisz akkor még nem kellett eljönniük), s ezzel hosszú évekre biztosították volna a Fidesz többségét a magyar Országgyûlésben. Hanem azért is, mert a kormány, a magyar értelmiség baloldali, liberális kötõdésû része, az újságírók, a tanárok, a mûvészek, a civil szervezetek, mindazok, akik a nyilvánosságot alakítják, aligha tudtak volna ellenállni a Fidesz által hangszerelt és vezényelt, molto furioso nacionalista hecckampánynak. (A szocialista politikusok már a népszavazási kampányban kötelességüknek érezték, hogy borzalmas lelki kínokat színleljenek, és fennhangon aggódjanak a határon túli magyarokért; de biztos már az is szép volt tõlük, hogy egyáltalán mertek nemet mondani.) Amely hecckampányban "Románia" vagy a "románok" persze csak távoli, éteri ellenség lettek volna. A magyar politika és közbeszéd soviniszta fordulata in concreto azokat sújtotta volna, akiket Orbán már a kampány elején nem becsületes magyaroknak bélyegzett; akiket korábban a kokárda hiányával jelölt meg; akiket õ és sajtópribékjei tetszésük szerint kizárni óhajtanak a nemzetbõl. A nemzetbõl, amely a remélt új állampolgársági törvény szerint immár nem lelki, spirituális, hanem jogi kategória lett volna.

H

Biztosak vagyunk benne: sok nemmel szavazót már most is a magyarságverseny kiélezõdése vitt az urnák elé. De azt is gyanítjuk: a választók többsége csak egyetlen lehetséges következményt mérlegelt. Azt, hogy valamit elvehetnek tõlük. Nem véletlen, hogy a Fidesz médiakampánya kizárólag a kórházprivatizációs kérdésre koncentrált. Az állampolgárság ügyében legalábbis követhetetlen volt az orbáni érvelés (csak az útlevélrõl van szó, semmibe nem kerül az egész, majd: nem is az útlevél a lényeg, mert kétharmados törvény kell, stb.). Az elsõ kérdésben ugyanis egyértelmûen lehetett kommunikálni a nemekkel járó veszteséget (az "ingyenes" és "magas színvonalú" egészségügyi ellátás végét), a másodikban viszont nem lehetett nem beszélni a többletterhekrõl. A kormány és az MSZP viszont megtette, amit a Fidesz nem: a kettõs állampolgársággal járó gazdasági nehézségekre fókuszált (és jól megnyomta a ceruzáját). Utólag persze mondhatják: õk valójában arra utaltak, hogy a következmények nem kiszámíthatók (valóban nem): de a kormány a nemzeti érzelmekkel való zsarolással szemben hatékony fegyverként akkor is egyedül ezt tudta bevetni. A kórházprivatizációs igenek és az állampolgársági nemek magas számában tehát ugyanannak a gazdasági demagógiának a két arcát láthatjuk. Mindez rémisztõ jövõvel, és minden eddiginél kiábrándítóbb politikai kampánnyal kecsegtet. (A Fidesz már meg is értette az idõk szavát. Orbán - a határon túli magyarokat feledve - már a szavazás másnapján a határon belüliek "létbizonytalanságának" enyhítését tûzte zászlajára, s leporolta a "Nemzeti petíció" címû szociáldemagógiai kézikönyvet.)

H

Ám ha ez a legkézenfekvõbb magyarázat, úgy ez a legkényelmesebb is. Hogy a magyar választó épp úgy képtelen a racionális gazdasági gondolkodásra, meg annak az elfogadására, hogy vannak gazdag és szegény emberek, mint az emelkedett spiritualitásra; és csak egy dolog számára az irányadó, a kenyérféltés.

E képet azonban megzavarják a választási adatok furcsaságai. És nem csak arra gondolunk, hogy például a nehézipar összeomlása után hátrányos helyzetbe került Dorogon - ahol, vélhetnénk, a szociális demagógián kívül másra nem is fogékonyak az emberek - a kórházprivatizációs kérdésben a nem gyõzött. (Igaz, ezt is el lehet intézni egy kézlegyintéssel: Dorog hagyományos szoci körzet. De más hagyományos szoci körzetekben meg elsöprõ volt az igenek fölénye.) Nehéz nem észrevenni ugyanakkor, hogy a kettõs állampolgárság kérdésében a szlovák-ukrán-román-szerb határ menti megyék döntõ többségében a nem szavazatok gyõztek. Különösen föltûnõ ez a határ közelében, ahol az országosnál jóval nagyobb a nemek aránya - függetlenül attól, hogy "kormánypárti" vagy "ellenzéki" településrõl van-e szó. De tanulságos az is, hogy a szlovén, osztrák határ mentén egyértelmû az igenek túlsúlya. Gyõr-Sopron-Moson megye Ausztriával szomszédos részein az igen gyõzött, a Szlovákia melleti részen viszont több helyen is a nem. Záhonyban 68 százalék lett a nem, Vásárosnaményben 52, Nyíregyházán 53, Berettyóújfalun 54, Biharkeresztesen 64, Püspökladányban 55, Gyulán 52, Lõkösházán 58 - és a többi. Ez nem magyarázható pusztán a szociális demagógiával: vagy ha igen, akkor nem árt föltenni a kérdést: vajon miért "populistábbak" az ott élõk? Csak nem azért, mert a kormány - valóban túlzó számsorokkal illusztrált - becsléseit a mindennapok tapasztalatai legalább részben visszaigazolják? Hogy azokon a helyeken, ahol napi a kapcsolat a "nemzettestek" között, az emberek pontosan érzékelik: minden nemzeti összetartozásról, az állampolgárságtól semmiféle anyagi elõnyt nem remélõ "tiszta tekintetû székelyekrõl, igaz magyarokról" szóló "érv" üres duma?

H

Az MSZP és a kormány a maga fél szívvel folytatott kampányában nemegyszer túllõtt a célon: a legostobább módon az egészségügyi kérdésben, amikor a visszaállamosításról kezdett hablatyolni. Manipuláltak akkor is, amikor 800 ezer azonnali áttelepülõt vizionáltak. Ám ezzel együtt is túl egyszerû azt állítani: a gazdasági terhek emelgetése a 2002-es "23 millió románozással" egyenértékû. Legfõképp azért, mert a kormány túlzásai még mindig kevésbé álltak távol a valóságtól, mint Orbán és Patrubány mellébeszélése (az állampolgárság automatikus megadása semmibe nem kerülne, sõt kifejezetten hozna). A Magyarország és a déli, délkeleti szomszédok átlagos életszínvonala közötti óriási különbség evidens szívóhatást gyakorol másfél évtizede; és senki nem tudja, hogy az igen gyõzelme esetén a szociális jogaikkal élni kívánó új állampolgárok száma mikor érte volna el azt a kritikus tömeget, ami káoszba dönti az ellátó rendszert. Ötven-, száz- vagy kétszázezer áttelepülõnél? És vajon miért kellene a magyar társadalmat azért kárhoztatni, mert ezt a szempontot is mérlegre tette? Miért is lenne agymosott aljanép a magyarországi akkor, ha azt mondja: a politika az õ adóforintjaiból, nagyon helyesen, eddig is milliárdokkal segítette a határon túliakat, de a határokon belül épp eleget szív mindenki ahhoz, hogy jogában álljon mindenekelõtt a maga és a családja boldogulását keresni? S hogy ettõl semmiféle érzelmi zsarolás nem térítheti el?

H

A magyar társadalom december 5-én elképesztõ fölénnyel utasította el az állampolgársági kezdeményezést. Az enyhe kisebbségbe került nem csak azon ellenzõk véleménye, akik álláspontjukat voks formájában is vállalták; de ott vannak még az érvénytelen szavazatok és az otthon maradók is. Jó részük nyilván érzelmi okokból maradt távol: rossz szájízzel mondott volna nemet, ám igent semmiképp sem ikszelt volna. És biztosra vehetõ az is, hogy mind az igenek, mind a nemek ezerféle meggondolásból születtek: nem minden igen-párti egyben Orbán-hívõ vad nacionalista is és a nem-pártiak sem kannásborok mellett böfögõ panelpatkányok. Ám mindezzel együtt a magyarországi társadalom a legbölcsebb döntést hozta: arra a zagyvaságra mondott nemet, amely kétségbeejtõen összekeverte a világos jogi kritériumokkal körülírható állampolgárság (az országhoz tartozás) és a nemzethez tartozás fogalmát. Bármily fájdalmas is sokaknak e vég, talán rákényszeríti a határon inneni és túli magyarokat arra, hogy belássák: a magyar állampolgárság nem nemzeti kérdés. A népszavazás, bármit is állítsanak az igen propagátorai, nem arról döntött, hogy a határon túli magyarok a magyar nemzet tagjai-e, vagy arról, hogy Kányádi Sándor magyar útlevél nélkül voltaképpen román költõ - hiszen már a fölvetés is komolytalan. A magyar állampolgárság kollektíve és történelmileg semmit nem orvosol. Semmilyen magyar állampolgárság nem változtathat azon a tényen, hogy a határ Bors ás Ártánd, Záhony és Csap, Kelebia és Kelebija között marad. A "Magyarország lemondott rólunk" kesergése mögött sok esetben azon illúzió összeomlása áll, hogy Kolozsváron vagy a Székelyföldön élni román állampolgárként pusztán múló történelmi félreértés; a kék útlevél pedig ezt a malõrt lett volna hivatott kiigazítani. De az állampolgárság nem erre, nem veszélyes ábrándok kergetésére való.

H

Gyurcsány Ferenc, amikor - akár számításból, akár nem, mindegy - nyíltan vállalta a két nem képviseletét, bátran viselkedett. A kórházügyi igen gyõzelme ugyanis borítékolható volt (ámbár az utolsó napok világos beszéde - Gyurcsány, Kuncze Gábor, Gémesi Gyõrgy részérõl - bizonyosan növelte a nemek számát; lám, lehet így is); s az igen fölénye ígérkezett a másik kérdésben is. A miniszterelnök receptorai mégis jobban mûködtek párton belüli és kívüli ellenfeleinél: az egyik legfõbb közjogi méltóságként épp azt tudasította sokakban, hogy nem "becsület-" vagy "magyarságpróba" az állampolgársági referendum. Gyurcsánynak ez a kiállása még jól jöhet a késõbbiekben; hisz most bebizonyította azt is, hogy képes legyõzni Orbán Viktort. Hogy képes választást nyerni a Vezérrel szemben.

Érthetetlen viszont, hogy a népszavazás másnapja óta miért akarja õ is látványosan megoldani a "magyarkérdést". Mintha lelkiimeretfurdalást kellene érezni bárkinek is, aki nemmel szavazott. Pedig nem: Magyarország határozottan elutasított valamit, amibõl végsõ következményében csak baja származhatott volna határokon inneninek és túlinak egyaránt. Gyurcsány a saját pozícióját rontja, ha nem hasad le a "tizenötmillió magyarról", a nemzet bajainak lázas orvoslásáról, és nem a szavazóira, valamint a tízmillió állampolgár országára koncentrál. Ne akarja a saját pályáján megverni a jobboldalt: azt a közel másfél millió embert, aki az EP-szavazáson is meg most is a Vezér szavát követte, õ úgysem tudja meggyõzni semmirõl. 'ket egyedül Orbán Viktor tántoríthatja el Orbán Viktortól; s bár ezt nem zárnánk ki teljesen (vajon hány vakmerõ bukást bocsát még meg Orbánnak saját tábora? s hanyadik után foszlik szét legyõzhetetlenségének aurája?), Gyurcsánynak meg a szocialista pártnak most arra kell koncentrálnia, hogy újra maga mögé állítsa azt a kritikus tömeget, amellyel az MSZP megnyerte 2002-t. Hiszen másfél millió szavazattal vidáman lehet kormányt alakítani ebben az országban. A romániai magyarok állampolgárságának ügye 2007-tõl, Románia uniós felvételétõl értelmetlen kérdéssé válik; a szerbiai és kárpátaljai magyarok sorsának megkönnyítésére pedig számtalan gyakorlatias megoldás létezik (errõl lásd írásunkat a 42-43. oldalon). És van a kormánynak elég dolga amúgy is. Például hogy elmagyarázza a választóknak, a sajátjainak is, miért célszerû az egészségügy finanszírozásának reformja.

A Fidesz ugyanis újabb népszavazásra készül.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.