Két bukás közt

A szerk.

Az alkotmánynak azon mondata, hogy "a köztársasági elnök megtestesíti a nemzet egységét", nyilvánvalóan képes beszéd, költészet, s mint ilyen, jogi normaszövegben nehezen értelmezhető.

Az alkotmánynak azon mondata, hogy "a köztársasági elnök megtestesíti a nemzet egységét", nyilvánvalóan képes beszéd, költészet, s mint ilyen, jogi normaszövegben nehezen értelmezhető. Hogy lehet aktívan egységet testesíteni? A köztársasági elnöknek ne legyenek politikai nézetei? Netán a nemzetben fellelhető összes politikai nézetet vallja, a jó ízlés határain belül - sőt, ezeket a nézeteket effektíve tartalmazza a teste? Az ideális államfő liberális fejre, nemzeti konzervatív torra és szocialista potrohra osztható?

Ez a félmondat azért mégiscsak jelent valamit: körülbelül annyit, hogy a köztársasági elnök ne okvetlen verje ki a biztosítékot a parlamenti ellenzéknél és az ellenzéki szavazóknál. De azt senki nem várja el tőle - hacsak nem képmutatás vezérli -, hogy ne valamely jól behatárolható politikai irányzat vagy szervezet reprezentánsa legyen. Hogy ne azokat képviselje elsősorban, akik őt megválasztották (akik meg a választók többségét képviselik). Ezt a szokásjognak megfelelően visszafogottan és tapintatosan teszi - az ellenzék ugyan ellene szavaz, de nyilvános beszélő viszonyban marad vele, nem gyalulja veszettül, s ha később az elnök szerény jogköreivel élve keresztezi az ebből az ellenzékből lett kormányerő politikai szándékait, az fogcsikorgatva belenyugszik. Ezt az elvárást és szerepmintát nem az idill utáni romantikus vágyódásunk diktálja - együttesen következik az államfő megválasztására vonatkozó szabályokból és a poszt munkaköri leírásából. A köztársaság alkotmányából.

E megállapítások fényében Szili Katalinnak aligha van más választása most, mint - mielőtt nagyobb baj történik - önként elállni a jelöltségtől. Fellépése és ambíciói e pillanatig nemhogy a nemzet - a fentiek szerint meglehetősen szikáran értelmezendő - egységét nem hozták el, de súlyos belpolitikai válságot vetítenek előre. És nemcsak azért, mert az SZDSZ nem szavaz rá: hanem azért, mert (amint az a lapunk beltartalmából kiviláglik) a saját pártját is roppant kínos konfliktus elé állította: a szakadás szélére sodorta. Márpedig a konszenzusteremtés ezen a szinten (az őt megválasztó párt, illetve pártok szintjén, az ég szerelmére!) minimális követelmény a jelölttel szemben. Ha pedig az illető egy idő után nem látja be, hogy a személye - bármilyen okból - elfogadhatatlan, s nem látja be makacskodásának következményeit, akkor bízvást nevezhető a posztra alkalmatlannak. E következmények ugyanis nem merülnek ki a koalíció vagy Szili saját pártjának szétrepedésében, hanem - mindebből következően - az alkotmány által szabott és feltételezett demokratikus berendezkedés megingásához vezetnek. (Az alkotmány persze nem mondja ki, hogy az államelnököt a kormánytöbbségnek kell választania - de a közjogi rendszer egésze mégis ezt a feltételezést tartalmazza.) Miközben a köztársasági elnök elsőrendű feladata a demokratikus rend feletti őrködés!

Szili alkalmatlanságát azonban nem csak ez bizonyítja. Hogy pályafutása során komolyan vehető politikai gondolatokkal, társadalomképpel, bárminő intellektuális tartalommal nem rukkolt elő, még hagyján. Az sincs sehol megírva, hogy az államfőnek muszáj lángelmének lennie. Az viszont érthetetlen, hogy megbízhatatlansága miért nem szúr szemet - saját pártjának. Már a tavaly nyári nómenklatúrázás sem volt túl elegáns; ám a decemberi népszavazáskor exponált véleménye (először lelkiismereti szavazásra biztatott, majd elárulta: ő igent mondott a kettős állampolgárságra) bajosan tekinthető ártatlan csínynek. A párt által ráruházott házelnöki pozíció fedezékében kivonta magát a párt állásfoglalásának hatálya alól, és az ellenzéket támogatta. Amelynek győzelme pártja súlyos politikai vereségét jelentette volna. Ki iránt lojális Szili? A pártja vagy saját maga iránt? Esetleg az ellenzék iránt - akinek a segítsége nélkül, nota bene, most nem lehet államelnök? S ez még nem minden. A kettős állampolgárságra s vele az etnikai alapú politizálásra meg a szomszédainkkal fenntartott kapcsolatok megrontására mondott szocialista nem bizonyos fontos baloldali (és liberális) értékek következetes képviseletéből fakadt. Az éledező nacionalista hisztériára adott megfelelő válasz volt. A kérdés tehát: értette-e Szili, hogy mit tett? S ha igen, mikor hazudott? Amikor igent mondott, vagy egészen odáig?

Szilinek mindazonáltal most komoly esélye mutatkozik arra, hogy a megválasztása mégis a kisebbik rossznak tűnjön. Ehhez a nagyobbik kormánypártnak elég Glatz Ferencet, a Szent Korona Testület vagy mi az ördög MSZMP-titkárból lett tagját előhúznia a Reménytelen Jelöltek feliratú ládikóból.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.