Két bukás közt

A szerk.

Az alkotmánynak azon mondata, hogy "a köztársasági elnök megtestesíti a nemzet egységét", nyilvánvalóan képes beszéd, költészet, s mint ilyen, jogi normaszövegben nehezen értelmezhető.

Az alkotmánynak azon mondata, hogy "a köztársasági elnök megtestesíti a nemzet egységét", nyilvánvalóan képes beszéd, költészet, s mint ilyen, jogi normaszövegben nehezen értelmezhető. Hogy lehet aktívan egységet testesíteni? A köztársasági elnöknek ne legyenek politikai nézetei? Netán a nemzetben fellelhető összes politikai nézetet vallja, a jó ízlés határain belül - sőt, ezeket a nézeteket effektíve tartalmazza a teste? Az ideális államfő liberális fejre, nemzeti konzervatív torra és szocialista potrohra osztható?

Ez a félmondat azért mégiscsak jelent valamit: körülbelül annyit, hogy a köztársasági elnök ne okvetlen verje ki a biztosítékot a parlamenti ellenzéknél és az ellenzéki szavazóknál. De azt senki nem várja el tőle - hacsak nem képmutatás vezérli -, hogy ne valamely jól behatárolható politikai irányzat vagy szervezet reprezentánsa legyen. Hogy ne azokat képviselje elsősorban, akik őt megválasztották (akik meg a választók többségét képviselik). Ezt a szokásjognak megfelelően visszafogottan és tapintatosan teszi - az ellenzék ugyan ellene szavaz, de nyilvános beszélő viszonyban marad vele, nem gyalulja veszettül, s ha később az elnök szerény jogköreivel élve keresztezi az ebből az ellenzékből lett kormányerő politikai szándékait, az fogcsikorgatva belenyugszik. Ezt az elvárást és szerepmintát nem az idill utáni romantikus vágyódásunk diktálja - együttesen következik az államfő megválasztására vonatkozó szabályokból és a poszt munkaköri leírásából. A köztársaság alkotmányából.

E megállapítások fényében Szili Katalinnak aligha van más választása most, mint - mielőtt nagyobb baj történik - önként elállni a jelöltségtől. Fellépése és ambíciói e pillanatig nemhogy a nemzet - a fentiek szerint meglehetősen szikáran értelmezendő - egységét nem hozták el, de súlyos belpolitikai válságot vetítenek előre. És nemcsak azért, mert az SZDSZ nem szavaz rá: hanem azért, mert (amint az a lapunk beltartalmából kiviláglik) a saját pártját is roppant kínos konfliktus elé állította: a szakadás szélére sodorta. Márpedig a konszenzusteremtés ezen a szinten (az őt megválasztó párt, illetve pártok szintjén, az ég szerelmére!) minimális követelmény a jelölttel szemben. Ha pedig az illető egy idő után nem látja be, hogy a személye - bármilyen okból - elfogadhatatlan, s nem látja be makacskodásának következményeit, akkor bízvást nevezhető a posztra alkalmatlannak. E következmények ugyanis nem merülnek ki a koalíció vagy Szili saját pártjának szétrepedésében, hanem - mindebből következően - az alkotmány által szabott és feltételezett demokratikus berendezkedés megingásához vezetnek. (Az alkotmány persze nem mondja ki, hogy az államelnököt a kormánytöbbségnek kell választania - de a közjogi rendszer egésze mégis ezt a feltételezést tartalmazza.) Miközben a köztársasági elnök elsőrendű feladata a demokratikus rend feletti őrködés!

Szili alkalmatlanságát azonban nem csak ez bizonyítja. Hogy pályafutása során komolyan vehető politikai gondolatokkal, társadalomképpel, bárminő intellektuális tartalommal nem rukkolt elő, még hagyján. Az sincs sehol megírva, hogy az államfőnek muszáj lángelmének lennie. Az viszont érthetetlen, hogy megbízhatatlansága miért nem szúr szemet - saját pártjának. Már a tavaly nyári nómenklatúrázás sem volt túl elegáns; ám a decemberi népszavazáskor exponált véleménye (először lelkiismereti szavazásra biztatott, majd elárulta: ő igent mondott a kettős állampolgárságra) bajosan tekinthető ártatlan csínynek. A párt által ráruházott házelnöki pozíció fedezékében kivonta magát a párt állásfoglalásának hatálya alól, és az ellenzéket támogatta. Amelynek győzelme pártja súlyos politikai vereségét jelentette volna. Ki iránt lojális Szili? A pártja vagy saját maga iránt? Esetleg az ellenzék iránt - akinek a segítsége nélkül, nota bene, most nem lehet államelnök? S ez még nem minden. A kettős állampolgárságra s vele az etnikai alapú politizálásra meg a szomszédainkkal fenntartott kapcsolatok megrontására mondott szocialista nem bizonyos fontos baloldali (és liberális) értékek következetes képviseletéből fakadt. Az éledező nacionalista hisztériára adott megfelelő válasz volt. A kérdés tehát: értette-e Szili, hogy mit tett? S ha igen, mikor hazudott? Amikor igent mondott, vagy egészen odáig?

Szilinek mindazonáltal most komoly esélye mutatkozik arra, hogy a megválasztása mégis a kisebbik rossznak tűnjön. Ehhez a nagyobbik kormánypártnak elég Glatz Ferencet, a Szent Korona Testület vagy mi az ördög MSZMP-titkárból lett tagját előhúznia a Reménytelen Jelöltek feliratú ládikóból.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.

A vesztükbe rohannak

  • Tóth Gábor Attila

A zsarnokságot lehet a törvények mögé bújva, a jogszerűség nevében is gyakorolni. Ilyenkor a zsarnok épp azokkal az eszközökkel végez az ellenfeleivel, amelyeknek a védelmüket kellene szolgálniuk. A felismerés Montesquieu-től származik, aki a köztársaság bukása és a császárság megszilárdulása közötti átmeneti állapotot mutatta így be.

Rovások az ajtófélfán

A hazai transznemű emberek kétharmadát kezelő orvost és kollégáját négy hónapja fogva tartja a rendőrség. A nyomozók a tanúként kihallgatott pácienseknek azt mondták, ez az eljárás nem ellenük irányul. Ám amióta tart, a többi orvos bizonytalansága és a megváltozott szabályok miatt ezek az emberek nehezen jutnak hozzá a gyógyszereikhez.